Prezident kritizoval ČT, podpořil zrušení poplatku
Prezident Zeman kritizoval Českou televizi, ta to označila za útok na nezávislé médium.
Prezident Miloš Zeman v pátek podpořil zrušení koncesionářského poplatku pro Českou televizi (ČT). Uvedl to na tiskové konferenci po skončení návštěvy Plzeňského kraje. Lidé, kterým se vysílání ČT nelíbí, by podle prezidenta mohli peníze místo ČT posílat na veřejně prospěšné účely. Zeman také kritizoval ČT, která podle něj neplní veřejnoprávní funkci.
Česká televize kritiku označila za bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby. Invektivami hlavy státu se prý nenechá zastrašit.
Prezident reagoval na nedávné vyjádření generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, aby koncesionářský poplatek platili i lidé bez televizních přístrojů. Připomněl přitom návrh 15 senátorů, kteří prosazují, aby koncesionářské poplatky mimo jiné nemuseli pět let platit ti, o nichž Česká televize či rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci. Označil ho přitom za návrh na zrušení koncesionářských poplatků.
"Aby byla stejná startovací čára mezi televizními stanicemi, pak onen návrh na zrušení koncesionářských poplatků považuji za docela rozumný," uvedl prezident. Podpořil přitom takzvaný asignační model rušení poplatků. "Ten znamená, že komu se pořady České televize nelíbí a nechce platit koncesionářské poplatky, nechť tuto částku odevzdá na veřejně prospěšné účely, ať už v oblasti zdravotnictví, školství, sociální péče a podobně," vyjmenoval prezident.
"Jde o bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby. Je o to nebezpečnější, že ho vyslovuje nejvyšší ústavní činitel České republiky," sdělila mluvčí televize Alžběta Plívová. Vyváženost a objektivitu zpravodajství ČT a celkovou kvalitu vysílání má podle ní kompetenci hodnotit kontrolní orgán, Rada ČT, a to na základě objektivních analytických dat. "Česká televize vysílá zcela v souladu s platnou legislativou a je rovněž kontrolována ze strany Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Na invektivy prezidenta republiky proto nebude Česká televize dále reagovat a ani se jimi nenechá zastrašit," dodala mluvčí ČT.
Na slova veřejnoprávní televize zareagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Je třeba velmi důrazně České televizi připomenout, že v demokratické a svobodné společnosti není nikdo nekritizovatelný," uvedl na Twitteru.
Měsíční výše televizního poplatku je 135 korun (1620 korun ročně), rozhlasového 45 korun (540 korun ročně). ČT letos na základě očekávaného počtu evidovaných přijímačů předpokládá příjem z televizních poplatků 5,675 miliardy korun při celkovém rozpočtu 6,956 miliardy. Generální ředitel ČT v rozhovoru pro týdeník Ekonom uvedl, že pokud by veřejnoprávní televize přišla o poplatky, musela by se stát komerční televizí.
"Můj osobní názor zní, že Česká televize bohužel neplní svoji veřejnoprávní funkci a stává se nejenom komerční televizí, ale dokonce špatnou komerční televizí," prohlásil dnes Zeman. "Česká televize by neměla být hlásnou troubou jakékoli politické strany, například TOP 09, a měla by přinášet objektivní a vyvážené zpravodajství, což podle názoru většiny lidí nečiní," doplnil bez upřesnění.
Koncesionářské poplatky jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zárukou toho, že Česká televize a Český rozhlas nejsou závislé na podnikatelských skupinách, ani na momentální vládě a mohou nezávisle hájit veřejný zájem.
"Zejména v době, kdy ubývá nezávislých médií a roste mediální vliv nejrůznějších oligarchů, by bylo zrušení koncesionářských poplatků hrubou chybou, která by poškodila demokracii, svobodu slova, českou kulturu a v konečném důsledku i všechny naše občany," napsal předseda vlády.
Patnáctka senátorů navrhla, aby koncesionářské poplatky nemuseli po pět let platit ti, o nichž Česká televize či rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci. Senátoři v čele s předsedou Strany práv občanů Janem Velebou to navrhli v rámci novely, kterou by horní komora mohla začít projednávat za dva týdny. Senátorské snahy o změny v pravidlech koncesionářských poplatků ale zatím příliš úspěšné nebyly.