Výzkum: Kdo jsou uživatelé komunitních sítí v Česku?
Facebook je nejrozšířenější komunitní sítí v ČR, následují Spolužáci a Google+, ukazuje výzkum.
Nejznámějším komunitním webem zůstává Facebook, následuje YouTube a český portál Spolužáci.cz. Výzkum Komunitní weby 2015, který realizovala společnost Nielsen Admosphere na vzorku tisícovky respondentů z Českého národního panelu, kteří reprezentují internetovou populaci starší 15 let, přinesl i pohled na sociodemografii uživatelů komunitních sítí.
Výsledky výzkumu ukázaly, že komunitní weby a internetové služby na sdílení souborů jsou populární hlavně u mladší a střední věkové kategorie, tedy lidí ve věku 15-44 let. Profil si na nich také zakládají spíše muži než ženy.
Muži dominují mezi uživateli služeb Dropbox (profil zde má o 42 % více mužů než žen), Twitter (38% rozdíl) a ČSFD (32% rozdíl). Ženy naopak mírně vedou na portálu Rajče.net, na kterém má profil o 6 % více žen než mužů. O 4 % více žen je také registrováno na Facebooku.
Podstatné rozdíly v preferencích různých služeb jsou patrné i z pohledu na věkovou strukturu jejich uživatelů. Mladší generace jsou sice na internetu nejaktivnější, ale zdaleka je nezajímají všechny sítě. Vedle LinkedIn, který je znám jako síť profesionálů a je nejvíce využíván lidmi ve věku 25-44 let, si nejmaldší uživatelé tolik nevšímají ani služeb Rajče či Spolužáci. Velká popularita této posledně jmenované služby, která byla v Česku vůbec jednou z prvních komunitního charakteru, rezonuje díky stárnutí generací nejvíce u lidí ve věku 35-44 let.
Naopak s největší podíl nejmladších respondentů má Instagram. Tomu se přibližuje novější a také dvakrát méně známý Pinterest. Převahu maldších uživatelů mají také Twitter a You Tube. Facebook už je naproti tomu tak rozšířený, že je věkové rozložení těch, kteří na něm mají profil, relativně rovnoměrné.
Sociodemografie uživatelů komunitních webů (kliknutím zvětšíte)
Zahraniční komunitní weby postupně ubírají uživatele těm českým. Příkladem za všechny může být třeba Xchat - dříve velmi populární chatovací portál, který však dnes nic neříká už 61 % respondentů.
Naopak Google+ narostl počet registrovaných za poslední tři roky o 19 %. „Ač je faktická využívanost Google+ sporná, strategie získávání uživatelů přes Gmail, YouTube či Android zatím gigantu Google výborně funguje,“ komentuje výsledky výzkumu Senior Research manažerka Nielsen Admosphere Alena Ivánková.
Značný nárůst profilů dále zaznamenal i LinkedIn, kterému narostl počet uživatelů od roku 2012 třikrát. „Dvojnásobného nárůstu dosahuje i Twitter, se kterým se Češi sbližovali jen velmi opatrně, ale jak se zdá, už se s ním pomalu, ale jistě sžívají,“ dodává Ivánková.
Dobře si vede i portál pro filmové fanoušky ČSFD. I když se nemění podíl registrovaných, webu se daří zvyšovat znalost své značky
Znalost komunitních webů (kliknutím zvětšíte)
-mav-
Foto: Photospin