Výzkum: Česká společnost tráví volný čas nejvíc u TV
Průměrný Čech má týdně 45 hodin volného času a téměř třetinu z něj stráví u televize, ukazuje výzkum.

V běžný den připadá na průměrného Čecha 6 a půl hodiny volného času. Zatímco pracující tráví volnočasovými aktivitami 5 hodin denně, o víkendu jim mohou věnovat 6 a tři čtvrtě hodiny. Množství volného času se s věkem mění. Vyplývá to z výzkumu Proměny české společnosti, jehož závěry z prvního ročníku v pondělí představili jeho realizátoři – Sociologický ústav AV a Masarykova univerzita. Na sběru dat výzkumu se podílí také agentury Stem/Mark a Median.
Nejběžnější a také nejdéle trvající volnočasovou aktivitou je sledování televize. V typický den ji sledují tři dospělí ze čtyř a televize v průměru zabírá 2 hodiny denně – tedy téměř třetinu celkového volného času. Zhruba jedna hodina je vyhrazena odpočinku a další hodina rodině nebo přátelům. Půl hodinu denně věnujeme čtení či poslechu hudby, rovněž půl hodinu denně brouzdání na internetu.

Průměrná doba, která je ve volném čase vyhrazena trávení jednotlivým aktivitám, je ovlivněna věkem. Nejvíce volného času mají mladí lidé do 24 let – denně je to přes 7 hodin. Poté objem volného času klesá až k 5 hodinám u věkové kategorie 35 až 44 let. S rostoucím věkem volný čas opět přibývá. Senioři starší 65 let si už užívají přes 8 hodin volného času denně. Senioři rovněž tráví s televizí více času než mladí – denně jsou to přes 3 hodiny a k televizi v běžný den usedá téměř 90 % z nich. Naopak mezi mladými do 25 let sleduje televizi v běžný den jen každý třetí.

Pohled na rozvržení času v průběhu celého dne v obecné populaci dospělých jasně ukazuje, že čas žen je výrazněji orientován na péči o domácnost a děti, u mužů je oproti tomu více zdůrazněna oblast placené práce. Průměrná žena věnuje práci v domácnosti více času než placené práci. U mužů platí opak. Ženám ve výsledku zbývá méně volného času, a to především o víkendu. O víkendu se nůžky mezi ženami a muži rozevírají.
Profil trávení denního času u mužů a žen, běžný den a víkend

O výzkumuProměny české společnosti je mezioborové čtyřleté šetření domácností, které probíhá od roku 2015 do roku 2018. Prvního ročníku výzkumu se v roce 2015 zúčastnilo 5 212 českých domácností s více než 13 000 členy. Většina těchto domácností bude znovu dotázána ve druhém ročníku, který začíná v létě 2016. Jde o jeden z nejvýznamnějších výzkumů české společnosti v historii. K hlavním tématům šetření patří bydlení, práce a vzdělávání, rodinný život, zdraví a trávení času a politická a občanská participace. Výzkum organizuje Sociologický ústav Akademie věd ČR, CERGE-EI a Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Sběr dat realizují agentury MEDIAN a STEM/MARK. |
Celá studie je k dispozici zde.
-mav-
Foto: Photospin