Vláda: Česko může začít přechod na DVB-T2
Vláda schválila strategický dokument, v únoru 2021 přejde Česko na DVB-T2.
Česko přejde na digitální televizní standard DVB-T2 k 1. únoru 2021. Vyplývá to ze Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou ve středu schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
Vláda schválila přechod na DVB-T2 k 1.2.2021. MPO na podzim zahájí inf. kampaň pro 60% diváků, kterých se to týká. pic.twitter.com/E1hide4f8Q
— Jan Mládek (@jan_mladek) July 20, 2016
Přechod na nový standard umožní uvolnit část kmitočtového pásma užívaného pro televizní vysílání pro rozvoj vysokorychlostního internetu. Případná aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě, které se v pásmu 700 MHz uvolní, by mohla vynést přes 4,6 miliardy Kč.
Česko by mělo zahájit přechod pozemního digitálního vysílání z nynějšího standardu DVB-T na DVB-T2 v druhé polovině letošního roku. Mládek dále uvedl, že ministerstvo průmyslu v souvislosti s přechodem na nový standard digitálního vysílání na podzim zahájí informační kampaň.
Podle strategie si přechod vyžádá celkové náklady mezi 871 miliony a 1,05 miliardy Kč. Náklady budou souviset jak se změnou technologií a potřebou provozovat dvě přechodové sítě, tak s analýzami, monitoringem a informační kampaní. Ta bude upozorňovat spotřebitele na nutnost pořídit si televizní přijímač nebo set top box schopný přijímat signál v DVB-T2.
Náklady budou hrazené z radiokomunikačního účtu, kam by měl plynout výnos ze zvýšeného výběru poplatků za využívání rádiových kmitočtů, a částečně z rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu. Bez započtení výnosů aukce mají být čisté výnosy přechodu pro stát mezi 109 a 295 miliony Kč.
Terestrické vysílání má nyní podíl na distribuci TV signálu k divákům kolem 60 procent. Zbytek připadá na kabelové a internetové televize a satelitní vysílání. DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř.
Vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2 HEVC, je podle dřívějšího vyjádření vedoucího expertní skupiny MPO pro digitalizaci Pavla Dvořáka nyní téměř nulová.
Lidé zatím televizory pro DVB-T2 příliš nekupují. Podmínky DVB-T2 splňuje podle Tomáše Krátkého ze společnosti Euronics přibližně 70 procent nových TV na trhu, u některých z nich ale bude zřejmě zapotřebí přehrání softwaru. „Ceny televizí vybavených tunerem DVB-T2 H.265/HEVC se pohybují od necelých šesti tisíc korun. Televizory s úhlopříčkou kolem 100 cm začínají na 9 000 Kč,“ uvedl Krátký. Ostatní televize budou potřebovat set-top box, jehož cena by se měla pohybovat v řádu stokorun.