AI se sbližuje se sociálními sítěmi, OpenAI má chystat svou vlastní
Provozovatel nejznámějšího generativního jazykového modelu ChatGPT údajně vyvíjí novou sociální síť. Ty existující s AI experimentují po svém.

ILustrační obrázek, zdroj: Shutterstock
Fenomén umělé inteligence možná promění svět sociálních sítí ještě mnohem hlubším způsobem, než jen převáděním internetových memů do výtvarného stylu kultovního studia Ghibli. Americká OpenAI, tvůrce ChatGPT, podle několika zdrojů serveru The Verge pracuje na vzniku nové sociální sítě. Ta se údajně nachází ve fázi interního prototypu a představit si ji lze jako kombinace funkce ChatGPT na generování obrázků s kanálem příspěvků ostatních uživatelů. Šéf OpenAI Sam Altman si už na projekt údajně zkoušel vyžádat zpětnou vazbu mezi lidmi vně jeho společnost.
Klíčové parametry jeho záměru jsou však stále nejasné, popisuje The Verge. Konkrétně otázka, zda by síť fungovala samostatně, nebo tvořila součást ChatGPT. V první řadě však není dosud ze strany OpenAI potvrzené, zda jsou informace The Verge správné. Firma nechala žádost o komentář bez odpovědi. Přesto Altman již dříve zanechal náznaky toho, že má zájem o nový projekt v oblasti digitálních médií. Před dvěma měsíci v reakci na zprávu o plánech Mety na vytvoření samostatné aplikace s její vlastní verzí umělé inteligence napsal na síť X „fajn, my možná uděláme sociální síť“. Navzdory sarkastickému vyznění Altmanova příspěvku je ale právě zostřená konkurence ze strany ostatních velkých amerických technologických firem důvodem k tomu, proč by OpenAI mohla o vytvoření nové digitální platformy aspoň uvažovat.
K propojování světa sociálních sítí s umělou inteligencí už dochází, a to nejen díky provozovateli Facebooku. Někdejší Twitter, X Elona Muska, zkouší z vlastního jazykového modelu Grok udělat běžnou součást organického obsahu. Muskova AI dokáže například nejen během sekund shrnout obsah vybraného uživatelského profilu a jeho zaměření, ale také třeba odpovídat na otázky uživatelů přímo v debatách pod příspěvky. Běžně se lze v košatější diskuzi setkat s výzvou ve stylu „Groku, je pravda, co píše autor postu?“, na kterou jazykový model ve veřejném vlákně odpovídá.
Podle zdrojů The Verge je právě užitečná a nápaditá integrace Groka do prostředí sociální sítě tím, co Muskově X řada lidí z oboru umělé inteligence závidí. Tím spíše, když může tento AI model využívat organický obsah X jako další datovou sadu pro zlepšování svých dovedností. Té největší zášti ale nakonec může podléhat samotný Altman, jehož rivalita s Elonem Muskem, spoluzakladatelem OpenAI, je všeobecně známá. Souvisí se způsobem, jakým Altman firmu řídí a okolnostmi, za kterých ji Musk opustil. Šéf Tesly tvrdí, že se OpenAI odchyluje od principů neziskové organizace, na kterých ji měl pomoci budovat. Altman však nemá problém s využíváním komerčních principů s cílem pokrýt vysoké náklady na vývoj ChatGPT. Navzdory některým varováním, že neuvážený rozvoj umělé inteligence nakonec může v dlouhodobějším horizontu ohrozit celé lidstvo. I z čistě byznysového hlediska jsou ale inovace typu ChatGPT stále ještě poměrně nezralé. Zatím jejich provozovatelé nepřišli ani na to, jak by mohli do výstupů umělé inteligence výdělečným způsobem umisťovat reklamu. V tom by mohly sociální sítě posloužit jako inspirace.
-riv-