Čtenáři zpravodajských deníků jsou ochotnější volit
O politiku se více zajímají čtenáři zpravodajských deníků než čtenáři bulváru nebo lidí, kteří noviny nesledují vůbec. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM, který má ČTK k dispozici. Také ochota jít volit byla u čtenářů zpravodajských deníků větší.
Ochota jít volit byla podle průzkumu nižší mezi lidmi, kteří denní tisk nečtou (49 procent), stejně jako u čtenářů bulvárních deníků, ti ale ve větší míře účast zvažovali. Ze čtenářů regionálních deníků plánovalo k volebním urnám jít 60 procent, což bylo jen o něco víc než skutečná účast (59,48 procenta voličů) při sněmovních volbách. Mezi čtenáři celostátních zpravodajských deníků bylo odhodláno jít volit až 70 procent lidí.
Nejmenší zájem o politiku podle agentury projevují lidé, kteří tištěná média nesledují. Lépe na tom jsou čtenáři bulvárních deníků, z nichž se třetina zajímá alespoň průměrně a nezajímá asi každý čtvrtý. Čtenáři regionálních deníků se blíží "průměru" populace. Nejvíce se politice věnují čtenáři celostátních zpravodajských listů.
Podle zářijového průzkumu STEM byly všechny skupiny čtenářů tisku nejčastěji ochotny volit ČSSD s tím, že strana měla nejvyšší preference u regionálních a bulvárních titulů. Další v pořadí byla u celostátních a regionálních deníků TOP 09, u bulváru se za ČSSD umístila KSČM, která byla u ostatních skupin o příčku níže.
Důležitosti tištěných médií před volbami se věnoval také výzkum Unie vydavatelů. "Z reakcí vyplynulo, že tištěná, resp. on-line média mají vliv na čtenáře zejména v delším období, protože autoři obsahu nabízejí zpravodajství a další žánry, jako například ankety, porovnávací rozhovor nebo analýzy, které mohou čtenářům pomoci získat určitý přehled o záměrech jednotlivých stran a hnutí," řekl ČTK ředitel Unie vydavatelů Josef Šabľa.
Podle Jiřího Bareše z deníkové sekce Unie se profesionalita novinářů ukazuje právě ve volebním období. "Deníkoví vydavatelé tisknou odhady předvolebních průzkumů, porovnávají programy jednotlivých stran a dokumentují sliby politiků. Rovněž i díky rozhovorům s lídry politických stran a uskupení tak vytvářejí názorové spektrum a prostor pro demokratickou soutěž politických idejí," uvedl.
-čtk-