Přechod na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 vyjde stát na zhruba jednu miliardu korun. Plán ve středu 29. srpna schválila vláda, informovala o tom na webu. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) před jednáním novinářům řekla, že peníze ze speciálního účtu, na který přispívali operátoři, by měly na financování přechodu stačit. Jde zejména o náklady na vysílání prostřednictvím přechodových sítí, náklady související se změnou přídělů kmitočtů a výdaje spojené s odstraňováním rušení signálu mobilních sítí.
Digitální televizní vysílání ve stávajícím standardu DVB-T zcela skončí 1. února 2021. Převážná většina vysílačů bude ale vypnuta již o sedm měsíců dříve, kdy je nutné uvolnit dosud využívané pásmo 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 je nutný právě kvůli celoevropské potřebě uvolnit část používaných kmitočtů pro mobilní operátory. DVB-T2 využívá pro šíření signálu menší rozsah spektra a umožňuje kvalitnější šíření TV signálu.
Česká televize, která je provozovatelem tzv. veřejnoprávního multiplexu, může zcela přejít na standard DVB-T2, jakmile pokryje signálem alespoň 95 procent obyvatel. Provozovatelé ostatních tří multiplexů musí dosáhnout minimálně stejného pokrytí, jako mají ve standardu DVB-T.
Bezproblémový přechod na nový standard mají zajistit tzv. přechodové sítě, které vysílají souběžně se stávajícími multiplexy DVB-T. V současnosti fungují tři přechodové sítě, které pokrývají až 99 procent populace. Uživatelé si budou muset pořídit TV přístroj umožňující příjem DVB-T2 nebo set-top box.
V současnosti je na trhu 1700 typů televizních přijímačů a set top boxů, které podporují DVB-T2. Je to zhruba 95 procent ze všech nabízených zařízení. Podle průzkumu společnosti Nielsen Admosphere z letošního ledna přijímá nový standard DVB-T2 sedm procent domácností vlastnících televizi. Z toho šest procent má televizor, který standard DVB-T2 přijímá, a jedno procento si pořídilo set top box.
-čtk-