Studie: Superdry či Marks & Spencer. Značky, které krizi nemusí ustát
Současná pandemie na módní průmysl dopadá citelně. Některé zavedené značky nemusí krizi přežít, ukazuje studie.
Zavřené obchody a neochota spotřebitelů nakupovat v současnosti módu i online mají na globální módní průmysl těžký dopad. Podle předpovědi společnosti McKinsey a portálu Business of Fashion mohou letos módní firmy přijít o 27 až 30 % svého obratu. V luxusním segmentu bude propad pravděpodobně ještě vyšší – až 39 %. V příštím roce by se však měly firmy, které současnou krizi ustojí, vrátit opět k 2 až 4% růstu.
Otázkou je, které firmy pandemii přežijí a které ji podlehnou. Jen za první čtvrtletí ztratili módní hráči podle McKinsey 40 % ze své tržní hodnoty. Pokud zůstanou obchody zavřené ještě další dva měsíce, každý čtvrtý evropský či americký řetězec bude čelit vážným finančním problémům. A nejedna společnost bude muset vyhlásit bankrot.
Dle studie AskTraders, jež se zaměřuje na britský trh, krizi pravděpodobně nepřežijí firmy jako Superdry (dostupná i v České republice) nebo Monsoon Accessorize. Zavedený řetězec Marks & Spencer, který provozuje v tuzemsku necelou dvacítku poboček, má údajně 50% šanci na přežití, stejně jako značky Next nebo Ted Baker. Všechny zmíněné firmy měly problémy již předtím, pandemie je však výrazně zhoršila.
Narušen je navíc celý dodavatelský řetězec, přičemž nejtíživější vliv to bude mít na chudé země, v nichž je umístěna výroba. Zaměstnancům v Bagladéši, Etiopii nebo Indii reálně hrozí, že nejen přijdou o práci, ale také se propadnou do ještě větší chudoby.
Jak připomíná McKinsey, v krizi roste pesimismus. Nyní se až 75 % spotřebitelů v Evropě a USA obává, že se na více než dva měsíce jejich finanční situace zhorší. A když se utahují opasky, nové oblečení se příliš nekupuje.
-stk-