Vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta podalo ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích návrh na prohlášení konkurzu a navrhuje v něm, aby insolvenční soud prohlásil konkurz na její majetek co nejdříve, bez zbytečného odkladu. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Vrchní soud minulý týden prohlášení konkurzu na vydavatelství a následný prodej v aukci zrušil.
Tzv. opatrovník vydavatelství Šimon Peták v návrhu uvádí, že jiným způsobem než konkurzem nemůže být úpadek dlužníka řešen. Reorganizací ho není podle něj možné řešit, protože „není žádný návrh na její povolení, který by byl způsobilý k projednání, a lhůta k podání návrhu na povolení reorganizace již uplynula".
Vrchní soud zrušil prohlášení konkurzu kvůli možné podjatosti soudce Zdeňka Strnada vůči Mladé frontě, případně i dalším účastníkům řízení. Soudce Strnad byl z rozhodování ve věci Mladé fronty vyloučený a o řešení úpadku vydavatelství bude znovu rozhodovat jiný soudce soudu první instance. Vyloučení Strnada z rozhodování považuje dlužník v této fázi řízení podle Petáka za překvapivé.
Spis byl podle informací v insolvenčním rejstříku přidělen v Českých Budějovicích soudci Miloši Vondráčkovi.
Vydavatelství Mladá fronta, když bylo v konkurzu, vydražila začátkem září za 50,1 milionu Kč agentura PP Partners podnikatele Andreje Čírtka. Vyvolávací cena byla 36 milionů. Podnik vydávající například týdeník Euro se prodával očištěný o závazky, které vznikly před vyhlášením konkurzu.
Čírtek působí jako mluvčí skupiny Czechoslovak Group Michala Strnada. Podle dřívějších informací o vydavatelství projevily zájem například Czech News Center nebo mediální podnikatel Jaromír Soukup.
V insolvenčním řízení s vydavatelstvím se s pohledávkami přihlásilo přes 400 věřitelů, kteří žádají přibližně 400 milionů korun. Pohledávky by měly být hrazeny z výnosu aukce.
-čtk-