Sociální sítě zůstávají i přes kauzy důležitým zdrojem zpráv
Facebook je i nadále hlavní sociální sítí, ze které lidi čerpají zprávy. Zpravodajským kanálem se stává také YouTube nebo Twitter.
Navzdory množícím se kauzám, které se se sociálními sítěmi v poslední době pojí, z nich lidé i nadále čerpají aktuální zprávy. Podle amerického výzkumu organizace Pew Research Center konzumuje zpravodajství na sociálních sítích často nebo někdy 53 % dospělé populace.
Ze sociálních sítích je nesledovanějším „zpravodajským“ kanálem Facebook, který pro pravidelnou konzumaci zpráv preferuje 36 % dotázaných. Následuje YouTube (23 %), Twitter (13 %) a Instagram (11 %). Na profesní síti LinkedIn zpravodajství vyhledávají jen 4 % respondentů a na rostoucím TikToku 3 %.
Nicméně i když některé sociální sítě sleduje nižší procento respondentů, vzhledem k jejich uživatelské bázi je lze i tak považovat za „zpravodajské“. Twitter například používá čtvrtina americké dospělé populace, z čehož více než polovina z něj pravidelně i čerpá zprávy. U Redditu tak činí 42 % jeho uživatelů, na YouTube naopak jen 32 %.
I přesto, že lidé zprávy na sociálních sítích konzumují, většina uživatelů pochybuje o jejich přesnosti. Šest z deseti dotázaných, kteří zpravodajství tímto způsobem alespoň občas čerpají, se domnívá, že podávané zprávy jsou nepřesné. Jen 39 % si myslí, že jsou přesné.
Většina dotázaných navíc tvrdí, že zprávy na sociálních sítích jim nepomohly k lepšímu pochopení probíhajících událostí. Téměř polovina respondentů (47 %) nevidí jejich žádnou přidanou hodnotu, více než pětinu (23 %) zanechaly ještě zmatenějšími než předtím a 29 % si naopak myslí, že k lepšímu porozumění přispěly.
-stk-