NFNZ: Polovina Čechů nemá přehled o vlastnictví médií
Většina české internetové populace si uvědomuje, že forma vlastnictví médií může mít dopad na jejich nezávislost. Polovina populace ale nemá téměř žádný přehled o vlastnictví médií, ukazuje výzkum pro NFNZ.
Více než polovina české internetové populace (53 %) považuje nezávislost médií za klíčovou pro demokracii. Bez nezávislých médií je podle nich demokracie nemožná. Vyplývá to z výsledků studie Zpravodajství v digitálním věku 2020, části zaměřené na důvěru ve zpravodajství a šíření dezinformací, na které již druhým rokem spolupracoval Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) s výzkumnou agenturou Nielsen Admosphere.
Více než polovina české internetové veřejnosti (61 %) zároveň vnímá jako důležitý atribut důvěryhodnosti zpravodajských zdrojů, to, že jejich vlastníci nejsou spojení s politikou nebo prosazováním obchodních zájmů. Za vlastnické struktury, které nejvíce ohrožují nezávislost médií, projevující se například cenzurou článků, témat, osob, snahou manipulovat veřejným míněním atd., považuje česká veřejnost v prvé řadě média vlastněná či ovládaná vládními nebo jinými vysoce postavenými politiky (50 %), média vlastněná či ovládaná politiky na krajské či komunální úrovni (42 %) a média vlastněná oligarchy (35 %). Nižší míru ohrožení nezávislosti médií spatřují respondenti v případech, kdy média jsou financována z koncesionářských poplatků (12 %), dále když jsou vlastněna novinářem, novináři nebo neziskovou organizací (11 %), nebo pokud jsou vlastněná skupinou více drobných akcionářů (8 %).
O tom, že vlastnictví českých médií oligarchy ohrožuje jejich nezávislost, je přesvědčeno 54 % české (internetové) veřejnosti, zatímco pouhých 9 % s tímto výrokem nesouhlasí. Pouze 6 % z těch, kteří zprávy sledují pravidelně alespoň jednou týdně na webu, ví, komu jimi sledovaná média patří. 40 % pak označuje svůj přehled za částečný, téměř žádný přehled nemá 50 %.
Výzkum byl realizován prostřednictvím internetového sběru (CAWI). Respondenti jsou součástí Českého národního panelu. Analýza dat byla uskutečněna na vzorku 1040 respondentů na vzorku internetová populace 15+. Terénní sběr dat proběhl v době od 29. 10. do 11. 11. 2020.
Více informací najdete zde
-mav-