Voliči Spolu a PirSTAN sledují ČT a ČRo víc než ostatní voliči
Z výzkumu mediální konzumace podle politických preferencí vyplývají odlišnosti mezi voliči jednotlivých politických uskupení. Ukazují to data z výzkumu MML-TGI od agentury Median.
Zatímco média veřejné služby (Česká televize, Český rozhlas) vyhledávají více voliči koaličních uskupení Spolu a PirSTAN, voliči ANO, SPD a KSČM upřednostňují spíše komerční televize a rádia. Vyplývá to z dat výzkumu MML-TGI agentury Median, která tento výzkum na českém trhu dlouhodobě realizuje a data MediaGuru.cz poskytla. Data se vztahují k období 1. a 2. čtvrtletí 2021 (4.1.-20.6. 2021).
ČT a Český rozhlas vítězí u voličů koalic
Data ukazují, že sledovanost stanice ČT1 převládá u voličů koalic Spolu a PirSTAN a také, že tito voliči po TV Nova jako třetí stanici sledují ČT24. Voliči ANO, SPD a KSČM nejčastěji sledují TV Nova a s výjimkou voličů ANO má u nich druhé nejvyšší zastoupení TV Prima. ČT1 je u nich v pořadí třetí stanicí. Voliči ČSSD mají rovnoměrně silné zastoupení mezi TV Nova a ČT1.
Voliči koalic Spolu a PirSTan také s odstupem nejčastěji poslouchají stanici Český rozhlas Radiožurnál. Druhou nejčastější volbou je u nich Evropa 2. Voliči ANO upřednostňují Rádio Impuls, druhou volbou je potom Rádio Blaník. Rádia Impuls a Blaník jsou nejposlouchanější i mezi voliči SPD. Platí to i pro voliče KSČM, u kterých je nejsilnější Blaník před Impulsem a rádiem Kiss. Voliči ČSSD poslouchají nejčastěji Impuls a Radiožurnál.
Jaké deníky si voliči vybírají?
Nejčtenějšími českými deníky jsou dlouhodobě Blesk, MF Dnes a Deník, proto je tato trojice také často zastoupená mezi voliči jednotlivých politických stran. Rozdíly jsou ale v míře zastoupení, které se u deníků v případě politických stran liší a mezi top nejčtenější deníky u jednotlivých voličských skupin pronikají i deníky mimo uvedenou trojici.
Voliči hnutí ANO jsou nejčastěji zastoupeni mezi čtenáři deníku Blesk, s odstupem potom mezi čtenáři regionálního Deníku a deníků MF Dnes a Metro. Voliči koalice Spolu nejčastěji čtou deníky MF Dnes, Metro a Hospodářské noviny. V případě voličů koalice PirSTAN je zastoupení ve čtenosti deníků vyrovnané a rozprostřené mezi Deník a Blesk a také mezi MF Dnes a Sport. Voliči SPD nejčastěji čtou Blesk a voliči ČSSD zase MF Dnes. Deník Právo je u voličů ČSSD na druhém místě. V případě voličů KSČM je nejčtenější Blesk.
Crossmediální konzumace
Data výzkumu MML-TGI lze využít i pro crossmediální pohled na konzumaci médií. Voliči ANO, KSČM, SPD sledují televizi častěji než běžná populace a častěji také poslouchají rádio a čtou časopisy. Naopak voliči koalic Spolu a PirSTAN sledují televizi méně než běžná populace, více navštěvují internet a voliči Spolu také čtou denní tisk více než běžná populace. Voliči SPD čtou deníky méně než běžná populace, naopak vyšší čtenost deníků, než je průměr v populaci, vykazují voliči KSČM. Tito voliči stejně jako voliči ANO a ČSSD navštěvují internet méně než běžná populace.
Debaty jako druhý faktor při rozhodování ve volbách
Agentura Median také v průzkumu pro Český rozhlas zjistila, že rozhlasové a televizní debaty před letošními sněmovními volbami byly druhým nejčastějším faktorem při výběru strany nebo koalice ve volbách. Dvě pětiny (41 %) obyvatel České republiky ovlivnilo ve výběru strany nebo koalice spojení konkrétních stran do předvolebních koalic. Jako druhý nejvíce uváděný důvod (32 %) respondenti zmiňovali televizní a rozhlasové debaty. Televizní a rozhlasové debaty jmenovaly častěji ženy (37 %), lidé ve věku 18-29 let (44 %), obyvatelé měst nad 100 tisíc obyvatel (39 %), studenti (50 %) a voliči PirSTANu (45 %) a SPOLU (44 %)
Předvolební průzkumy a jejich výsledky skončily ve výčtu na posledním místě a uvedlo je pouze 17 % respondentů, kteří se účastnili voleb do poslanecké sněmovny.
Výzkum MML-TGI
Dotazování výzkumu MML-TGI zajišťuje agentura Median v průběhu celého roku na vzorku 15 tisíc respondentů ve věku 12-79 let. Výzkum je realizován na základě britské licence ve spolupráci s Kantar Media Group - TGI (Target Group Index). Respondenti jsou vybíráni na základě kvótního výběru, pro výzkum je osloven vždy jen jeden člen domácnosti.
-mav-