Elka Lounge: Naší vizí je být značkou, co vrací etiku do výroby
Česká značka loungewear módy se chce zasadit o to, aby se vyrábělo a spotřebovávalo méně, říká její zakladatel Jakub Kofroň.
Elka Lounge je značka, která na českém trhu působí již téměř 15 let. Ve svých 16 letech ji založil Jakub Kofroň, kterému nápad začít podnikat na poli spodního prádla vnukla jeho matka, povoláním švadlena, když mu k Vánocům vyrobila narychlo jedny trenýrky. Od té doby jich prodal půl milionu a sortiment postupně rozšířil i na dámské spodní prádlo, trička, mikiny či povlečení.
„Soustředíme se na loungewear módu pro celou rodinu, tedy oblečení, které je určené pro domácí a volnočasové nošení,“ popisuje Jakub Kofroň, jehož rodinná firma prodává do celé Evropy.
Vizí značky je být etická a udržitelná zároveň. „Naší vizí je být módní značkou, která vrací etiku do výroby a zasluhuje se o to, aby se vyrábělo a spotřebovávalo méně, s celoevropským přesahem,“ přibližuje Jakub Kofroň a dodává: „Nechceme každý rok měnit kolekci, ale doplnit sortiment o další produkty, které nám dávají smysl.“
V marketingu se Elka Lounge soustředí zejména na WOM, sociální sítě a PR aktivity. „Nově se chceme zaměřit na eventy, aby naše produkty byly zákazníkům nejen na očích, ale i na dotek,“ prozrazuje Jakub Kofroň.
Více se o módní značce Elka Lounge, o jejích plánech a strategii můžete dočíst v našem rozhovoru.
Stále ještě probíhající pandemie koronaviru dost zamávala s módním trhem. Lidé začali klást větší důraz na pohodlí. Jak se to odrazilo na prodejích značky Elka?
Je to tak. Během pandemie se nakupovalo mnohem více. Největší zájem byl o pohodlné oblečení, u nás se to projevilo ve vyprodaných zásobách. Prakticky stále máme vyprodané mikiny nebo povlečení.
Elka se zpočátku zaměřovala na spodní prádlo, nyní nabízí i mikiny, trička či ložní prádlo. O co mají zákazníci nyní největší zájem? Změnily se nějak jejich preference během pandemie?
Jak jsem zmínil, nejvíce se prodávalo pohodlné oblečení, jako jsou mikiny, trička, tílka. Velký posun zájmu vnímáme i u našeho spodního prádla – tedy podprsenek nebo boxerek (pánské i dámské), které často bývají těsné a právě naše loungewear verze z nich dělá pohodlné, ale stále funkční produkty.
Soustředíme se na loungewear módu pro celou rodinu, tedy oblečení, které je určené pro domácí a volnočasové nošení. V tomto segmentu byl největší nárůst prodeje u mikin a v sekci Deco & Home zase u povlečení, které vyrábíme z bavlněného saténu, 100 % biobavlny nebo prémiového lnu – je neskutečně příjemné, z nejlepších materiálů, ale jednoduché – snad možná proto je prakticky stále vyprodané.
Jaký zájem mají zákazníci o rodinné sety? Co je v tomto ohledu bestseller?
Je to něco, čím se Elka proslavila a co do dnes tvoří naše DNA. Samozřejmě je to zhruba ¼ naší současné přidané hodnoty. Rodinné sety jsou bestsellery hlavně v období Vánoc a Valentýna nebo jako svatební dárek. Jedná se o celé home&deco sety – spodní prádlo, spací masky, povlečení, zkrátka takový hezký dárek pro celou rodinu nebo pro pár.
Na jakých trzích je nyní Elka dostupná? Liší se nějak spotřebitelské preference?
Fungujeme z 95 % na bázi online prodejů. Naše zboží si zákazníci v omezeném sortimentu mohou osahat ve vybraných obchodech v Praze nebo Bratislavě. V zahraničí se zaměřujeme intenzivně na Slovensko a postupně také na Polsko a Německo. E-shop máme v anglické mutaci a prakticky už není evropská země, kam bychom objednávku ještě neodesílali.
Kam chcete dál expandovat?
Řídím se heslem „Think Global – Act Local“. Jak jsem zmínil, důležitým trhem je pro nás momentálně Slovensko a připravujeme se na expanzi do Polska a Německa. Mým snem je, aby z Elka byla celo evropská platforma pro well-being oblečení a udržitelnou módu.
Věřím v hrdost naší země a doufám, že se začneme přibližovat například Dánsku, kde je naprosto běžná dominance lokálních brandů a lidé je tam hrdě nosí právě navzdory globálním značkám.
V České republice existuje celkem dost značek spodního prádla, například Styx, Kinoko aj. Čím si to vysvětlujete?
Je to tak. Děláme spodní prádlo, oblečení, povlečení. Naší konkurencí je někdy IKEA, někdy Calvin Klein. Styx tu byl před námi a dělá spodní prádlo, Kinoko je tu nové, má zajímavý původ a myslím, že logicky podobných značek vzniklo spousty a bude jich přibývat. Jak jsem uvedl, myslím, že trend „Think Global – Act Local“ je heslo, které nás učili před osmi lety na vysoké, ale svůj skutečný význam začalo mít až v době covidu.
Je dobře, že vznikají kvalitní lokální značky. Věřím v hrdost naší země a doufám, že se začneme přibližovat například Dánsku, kde je naprosto běžná dominance lokálních brandů a lidé je tam hrdě nosí právě navzdory globálním značkám. Dříve než my v Čechách Skandinávci zjišťují, že prémiové zahraniční značky už zkrátka nejsou „prémiové“. Ale jak říkám, musí to být kvalitní a na úrovni. Bohužel spousta českých značek vznikla a rychle zanikla kvůli orientaci na model „kupovat levně, prodávat levně, pozdě platit faktury“, a touto cestou nejdeme.
Jak se od konkurence snažíte jako značka odlišit?
Snažíme se nabízet odlišné produkty. Nejvíce sázíme na kvalitu materiálů, zpracování a udržitelnost, která je pro nás hlavní téma. Šijeme výhradně z organických materiálů v tuzemských výrobnách. Naše produkty jsou na omak zkrátka skvělé a střihy přesné. Nechceme, aby náš výrobní rádius přesáhl stovky a stovky kilometrů. Jsme česká značka a spolupracovat chceme s dalšími českými firmami.
Odlišnost vidím v byznysovém pojetí. Nesoustředíme se na rychlé trendy a nové bezmyšlenkovité kolekce, ale na basic kousky, které zákazníkovi vydrží několik sezón. Důležitější než kvantita je pro nás být si jistí kvalitou materiálu a střihem produktů. Sázíme na vývoj nadčasových kousků, ke kterým se zákazník může stále vracet, protože z naší nabídky nezmizí. Asi nebudeme nikdy značka, která je spojená s nějakou kampaní a je najednou všude, ale věřím, že jsme dlouhodobá značka, která je tu pro zákazníka, který chce kvalitu a světový look, ale dokáže ocenit místní původ a chce ho podporovat.
Na jaký mediamix spoléháte v marketingové komunikaci?
Prožíváme v tomto tématu evoluci. Víme, že značka musí být vidět, ale nechceme soupeřit o mediální prostor. Kvalitní produkt má vysoké náklady sám o sobě a nemůže být tolik závislý na reklamě. Snažíme se tedy hledat cesty jak plnit viditelnost, ale i přirozenost. Stěžejní je pro nás WOM spokojených zákazníků, ale pravidelně využíváme reklamu na sociálních sítích, kde jsme nejvíce aktivní. Součástí komunikační strategie je i public relations a nově se chceme zaměřit na eventy, aby naše produkty byly zákazníkům nejen na očích, ale i na dotek.
Influencer marketing podle nás zažívá očistnou kůru, profily jsou plné kampaní a podle nás už nemají tu správnou esenci jakou měly.
Spolupracujete v rámci propagace také s influencery? Případně se kterými?
Spolupráce s influencery byla velkou součástí naší marketingové komunikace, od které jsme se momentálně odchýlili a hledáme nové cesty. V minulosti jsme úspěšně spolupracovali například s influencerkou Kristýnou Schickovou, zpěvačkou Emmou Smetana nebo s modelkou Karolínou Mališovou. Aktuálně se však chceme zaměřit na užší spolupráce. Influencer marketing podle nás zažívá očistnou kůru, profily jsou plné kampaní a podle nás už nemají tu správnou esenci jakou měly. Věříme, že spousta kvalitních influencerů si toto uvědomí a nebudou již fungovat jako ceníková média, ale budou se chtít spojovat se značkami, které mají dlouhodobý smysl, a kterým chtějí propůjčit své jméno.
Jaké marketingové aktivity letos plánujete? Na které období se komunikačně zaměřujete?
V módě není tajemstvím, že důležitým obdobím je říjen až únor. Nicméně se stále snažíme odchýlit se od modelu sezóna – off-sezóna a nastavujeme dlouhodobý komunikační mix, který značce zajistí kontinuální WOM, vizibilitu a stabilní cashflow. Je zde velký rozdíl u lokální značky a dovozců. My nemusíme a často ani nemůžeme jet kolekce jako šílení, máme omezené výrobní možnosti, lidí a kvalitních dodavatelů je málo. Proto je nechceme vytěžovat sezónním zbožím, které pak tlačí na výprodeje, a tím je logicky i tlak na levnou výrobu. Musíme vyrábět dlouhodobé produkty, z kvalitních materiálů, zoptimalizované a rozprostřené do celého roku.
Chceme být velkou značkou, ale vždy jen tak velkou abychom to stále mohli dělat důstojně a skvěle.
Jaké máte plány na rozvoj značky?
Naší vizí je být módní značkou, která vrací etiku do výroby a zasluhuje se o to, aby se vyrábělo a spotřebovávalo méně, s celoevropským přesahem. Chceme se zaměřit na získávání dalších certifikátů udržitelnosti našich materiálů a celkově rozšířit sortiment, ale v rámci rozumných mezí. Nechceme každý rok měnit kolekci, ale doplnit sortiment o další produkty, které nám dávají smysl. Chceme být velkou značkou, ale vždy jen tak velkou abychom to stále mohli dělat důstojně a skvěle.