V Česku stále kralují Facebook a YouTube, čtvrtý je Pinterest
Ze sociálních sítí v Česku dominuje stále Facebook a YouTube. Nejdynamičtěji roste Instargram a Pinterest, který je podle žebříčku s 37 % čtvrtou nejvyužívanější sociální sítí. TikTok používá 22 %.
Používání sociálních sítí se i po pandemii v České republice zvyšuje. Průměrná doba, kterou na nich Češi stráví, letos vzrostla na dvě a tři čtvrtě hodiny. Jde o nejvyšší hodnotu od roku 2016, od kdy probíhá průzkum AMI Digital Index, z něhož daný údaj vyplývá. Mezi nejoblíbenější sítě patří stále Facebook a YouTube.
„Po odeznění covidu jsme očekávali spíše stagnaci, nebo mírný pokles v používání sociálních médií. Čísla z letošního května nicméně ukazují skokový nárůst na historicky nejvyšší úroveň, a to nejen v Česku, ale i na Slovensku, kde je denní průměr přes tři a čtvrt hodiny,“ komentuje Kateřina Marešová, ředitelka pro digitální strategii AMI Digital. Letošních průměrných 165 minut představuje nárůst oproti loňsku o šest minut, oproti době předcovidové dokonce o 22 minut.
Sociální sítě jsou relevantní i pro starší populaci
Alespoň příležitostnou zkušenost se sociálními sítěmi má zhruba 95 % internetové populace ve věku nad 15 let. Před pěti lety fungovalo na sociálních platformách každý den zhruba 69 % lidí, nyní je to už 82 %.
Z věkových skupin jsou nejpočetnější mladí ve věku 15 až 29 let (85 %), nicméně i pro starší populaci se tento komunikační kanál stal už relevantním – používá je 59 % lidí ve věku 45 až 59 let a 57 % ve věku 60 až 99 let, z nichž 60 % je tam denně.
Na sociální sítě přicházejí uživatelé dnes nejčastěji z mobilních telefonů, zatímco před osmi lety to bylo přes notebook. Výhradně nebo převážně z mobilních telefonů je používá 76 % dotázaných, což reflektuje nejen penetraci chytrých telefonů ve společnosti, ale i strategie jednotlivých sociálních sítí, které se na konzumaci na mobilních telefonech zaměřují.
Na špici se drží Facebook a YouTube, oblibě se těší i Pinterest
Mezi nejoblíbenější sociální sítě stále patří Facebook a YouTube. Uživatelskou zkušenost s nimi má shodně zhruba 89 % internetové populace ve věku nad 15 let. Dlouhodobě posiluje Instagram (57 %), čtvrté místo zaujímá Pinterest (37 %), který se v dosavadních žebříčcích AMI Digital zatím neobjevoval. Twitter využívá 28 %, LinkedIn 23 % a TikTok 22 %, Snapchat 18 % a Telegram 12 %.
„Giganti sociálních sítích se drží na špici i díky tomu, že neustále vyvíjí nové formáty a přizpůsobují se svým uživatelům. Facebook se v poslední době stává více praktickou platformou, kdy zjednoduše platformy s ohledem na starší uživatele, Instagram klade důraz na kreativitu, čímž lákají mladší uživatele,“ popisuje Kateřina Marešová.
Z jednotlivých formátů se prosazují Instagram Stories (32 %), Facebook Stories (32 %) a Instagram Reels (20 %).
Z pohledu růstu je nejdynamičtější sítí dlouhodobě Instagram. Naopak stagnuje Twitter. „V loňském roce se hodně mluvilo o TikToku, nicméně letošní výsledky neukazují, že by letos pokračoval v dramatickém růstu. Pravděpodobně to bude i tím, že Instagram mu tak trochu ukradl populární formát,“ vysvětluje Vladan Crha, šéf AMI Digital.
Používání sociálních sítí však neznamená, že jsou všude uživatelé stejně aktivní. Nejaktivnější uživatele, kteří rádi přispívají, má kupodivu Snapchat (27 %) a poté až Facebook (26 %), kde větší aktivitu vykazují starší uživatelé.
AMI Digital Index
AMI Digital Index je kvantitativní průzkum, jež realizuje agentura AMI Digital ve spolupráci s agenturou Stem/Mark. Probíhá od roku 2016. Sběr dat proběhl formou online dotazníku na reprezentativním vzorku 1003 osob ve věku starších 15 let s rovnoměrným zastoupením věkových skupin, regionu a pohlaví.
-stk-