Na stejném místě, kde se přesně před dvaceti lety křtilo první české číslo časopisu National Geographic, se 13. září 2022 konala slavnostní akce k připomenutí tohoto výročí.
V historické budově Národního muzea, jež je partnerem National Geographic, se sešly osobnosti z vědeckého, akademického, kulturního i obchodního prostředí, aby si připomněly aktivity, které u nás pod značkou NG probíhají. Ty zahrnují nejen vydávání časopisu, českou verzi webu, ale i televizní vysílání.
Mezi pozvanými byla i celá řada hostů, kteří s českou edicí NG pravidelně spolupracují. Mezi jinými egyptolog, profesor Miroslav Bárta, filmař a polárník Petr Horký, režisér Steve Lichtag nebo první český akvanaut Pavel Gross.
„Do Národního muzea, které je naším partnerem, se rádi vracíme, protože nás spojuje stejné poslání – šířit poznání a vzdělání,“ uvedl během slavnostního večera šéfredaktor české edice National Geographic, Tomáš Tureček, který stojí v čele časopisu od samého začátku.
Česká edice NG, kterou vydává mediální skupina Vltava Labe Media, byla v době svého vzniku 21. neanglickou mutací časopisu se žlutým rámečkem a teprve druhou v oblasti střední a východní Evropy. Za dobu svého trvání přispěla k hlubšímu poznání v celé řadě vědních oborů, v nichž čeští experti často působí na světové úrovni. Za připomenutí stojí úzká spolupráce hned od prvního čísla s českými egyptology v Abúsíru, podíl na změření nejhlubší zatopené propasti na světě poblíž Hranic na Moravě, reportáže o práci českých biologů, botaniků, historiků, geologů či astronomů, které populárně naučnou formou přibližují nejnovější poznatky naší vědecké obce.