Agentura DDB ve spolupráci se společností Dr. Weed uvádí na trh Flou. Kapky na bázi konopného oleje obsahují i látku zvanou HHC, která je sice známá pro své účinky navozující „uvolněné soustředění“, její konzumaci však zákon zakazuje. Veškeré produkty s jejím obsahem, které by se jinak prodávaly jako doplňky stravy a podléhaly patřičné regulaci, jsou tak dostupné volně a bez omezení jako sběratelské předměty. Launch a komunikace Flou mají proto za cíl na tento legislativní paradox poukázat a pomoci s osvětou i otevřením diskuse směřující k tomu, aby byl prodej takových produktů bezpečný a zodpovědný.
Není zvykem, že by agentury přicházely na trh s vlastními produkty nebo řešily problematickou legislativu. Proč se vůbec DDB do spolupráce pustilo? Proč vzniklo Flou?
Jan Faflík, DDB Prague: Když nám Dr. Weed vysvětlil situaci ohledně HHC a záměr prodávat své produkty bezpečně a zodpovědně, uvědomili jsme si, že to je mimořádná komunikační výzva. Žijeme v době rychlých soudů a zkratkovitého přemýšlení a je pořád těžší lidi nejen zaujmout, ale i přinutit k zamyšlení. Proto jsme k této výzvě přistoupili netradičně a s projektem spojili i jméno naší agentury. To může mnohé překvapit, ale také to napomáhá otevření diskuse. Agentury by měly být inovativní, dívat se dopředu a přemýšlet nad věcmi více do hloubky a jinak. A přesně tohle tato problematika přináší. Je totiž velice lehké zaseknout se na emoční odezvě, kterou v nás konopné produkty vyvolávají, a hned odvrátit zrak bez toho, aby se nad tím člověk opravdu zamyslel.“
V jakém legislativním paradoxu se tedy HHC nachází a jaká jsou s ním spojená rizika?
Adam Báča, Dr. Weed: „Přestože se HHC získává ze všeobecně známého a v doplňcích stravy povoleného CBD a produkty s jeho obsahem je legální vyrábět i prodávat, jejich konzumaci česká legislativa zakazuje. Výsledkem je, že se takové výrobky prodávají jako sběratelské předměty. Stejně jako například mince nebo poštovní známky, které do této kategorie také spadají, tak nejsou podřízené žádné regulaci. A to ani jak s ohledem na jejich složení, tak ve vztahu k distribuci nebo věkovému omezení. Zákon tak místo zajištění ochrany spíše vystavuje spotřebitele riziku, protože není možné je informovat o vhodném dávkování, účincích nebo rizicích.“
Co si od uvedení FLOU a celé komunikace slibujete?
Adam Báča, Dr. Weed: „My se i přes nedostatečnou legislativu snažíme vše dělat správně a nabízet bezpečné a kvalitní produkty. Kontrolujeme plnoletost každého zákazníka, i když nemusíme. Bez potřebných právních úprav ale vůbec nesmíme mluvit o konzumaci, vyzývat ke koupi ani naše zákazníky edukovat. Proto jsme se spojili s agenturou DDB, aby nám pomohla najít cestu, jak na problém upozornit. Snažíme se bojovat i se stigmatem, které je kolem tohoto tématu pořád velké.“
Jan Faflík, DDB Prague: „Nestává se často, že za vámi přijde klient s tím, že potřebuje komunikovat něco, co se vlastně komunikovat nesmí. A taky že nedostatečná komunikace a osvěta vlastně lidem škodí víc, než když se o těch věcech mluví. Proto jsme místo klasické kampaně přistoupili rovnou ke spolupráci. FLOU nám také pomůže zasáhnout cílovou skupinu lidí v marketingu a komunikaci. A právě to jsou lidé, pro které je přirozené přemýšlet o věcech komplexně a nevidět je černobíle. To, že jsme do toho šli, je pro nás všechny v oboru také připomínkou, že někdy i zdánlivě nesmyslná nebo provokativní věc může mít hlubší smysl. A neměli bychom zapomínat dívat se na věci z jiných úhlů a prohlubovat naše poznání.“
Nemáte strach z negativních reakcí? Nebo i z toho, že kolegové z branže na vás budou koukat skrz prsty?
Adam Báča, Dr. Weed: „Není to o tom, že stát sám chce tyto produkty zakázat. Chce je regulovat podobně, jako se o to snažíme i my sami. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se pro Seznam Zprávy vyjádřil, že nemá smysl výrobky s obsahem HHC zakazovat a vládě brzy předloží hned dva návrhy. Ten první ho chce zařadit na seznam přísně regulovaných látek, druhý návrh počítá s plošnější legalizací. Máme tedy stejný pohled a stejný cíl.“
Jan Faflík, DDB Prague: „Je jasné, že tohle téma je polarizující. Doufáme, že FLOU pomůže lidem pochopit, proč je důležité legislativu co nejdříve upravit a pro dobro všech tuto šedou zónu odstranit. Není na nás, abychom rozhodli, jestli jsou konopné produkty dobré, nebo špatné. Ale rádi se postavíme za to, že rozhodně je špatné, aby si je jako sběratelské předměty mohli kupovat i nezletilí. Věříme, že pokud i legislativa vidí cestu v přísné regulaci, je na každém dospělém člověku, aby se rozhodl za sebe. Je to stejné jako se sklenkou vína nebo cigaretou. Ty však nikdo nemusí sbírat, ale může je kupovat a užívat s vědomím všech rizik a omezení.“
Kapky Flou jsou aktuálně k dostání online i v prodejnách Dr. Weed. Více informací na flou.ddb.cz.
-stk-