Osvětová kampaň Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), ve které o nejtemnějších momentech svého života promluvili zpěvák Jan Bendig, rapper Renne Dang nebo influencerka Týnuš Třešničková, odstartovala pod heslem „Účinná péče o duševní zdraví existuje. Začni u sebe”.
V minutových videích na instagramu tvůrci hovoří o vlastních duševních potížích a vyzývají diváky k tomu, aby se o svých problémech nebáli mluvit a řešit je včas.
Kampaň navazuje na nedávné výsledky Národního monitoringu duševního zdraví dětí a adolescentů, kterou realizovali experti z NUDZ ve spolupráci s Českou školní inspekcí. Ta na celorepublikovém vzorku 6 tisíc žáků devátých tříd základních škol ukázala, že více než polovina dotazovaných deváťáků vykazuje známky sníženého well-beingu (duševní pohody), 40 procent skórovalo pozitivně ve screeningových testech na deprese a 30 procent v testech na úzkost.
„Výsledky monitoringu ukázaly, že duševní zdraví dětí a dospívajících není v dobrém stavu a je proto důležité urychleně prosadit a realizovat účinná opatření. Dlouhodobý nedostatek psychologů a dětských psychiatrů bude patrně v nejbližších letech přetrvávat; je tedy nutné zajistit efektivní, systematickou a kontinuální podporu a prevenci, stejně jako včasnou detekci a intervenci u problémů v oblasti duševního zdraví,” vysvětluje ředitel Národního ústavu Petr Winkler a dodává, že polovina všech duševních onemocnění se projeví už před 14. rokem věku.
„Věříme, že pokud chceme přesvědčit mladé lidi k tomu, aby se nebáli o svém duševní zdraví mluvit a pečovat o něj, musíme vyzdvihovat příběhy lidí, kterým věří, a kterým se potíže podařilo úspěšně překonat,” říká Winkler.
-mav-