Saatchi&Saatchi: Panenka zlobí? Dejte jí výprask interaktivní vařečkou

úterý, 19. listopadu 2024, 10:45 Reklama MediaGuru

Nová kampaň agentury Saatchi&Saatchi s interaktivní hračkou otevírá téma dětských fyzických trestů. S nápadem přišla sama agentura, až poté „hledala“ klienta.

Zdroj: repro Saatchi & Saatchi

Zdroj: repro Saatchi & Saatchi

Nová kampaň agentury Saatchi&Saatchi s interaktivní hračkou v podobě vařečky, která vydává zvuky bití a pláče, upozorňuje na debatu kolem tolerance fyzických trestů vůči dětem. S nápadem přišla sama agentura, až poté „hledala“ klienta. Kampaň nyní spouští s Centrem Locika, které se problematice dětí ohrožených domácím násilím dlouhodobě věnuje v iniciativě Dětství bez násilí.

Kampaňové video pracuje s faktem, že děti se učí nápodobou, a paroduje na děti cílené reklamy na interaktivní hračky. Výsledkem je upoutávka na fiktivní hračku značky bacibaci, „interaktivní vařečku se zvuky bití a pláče”. Video končí informací o tom, že 63 % českých rodičů používá tělesné tresty, a výzvou ke změně. 

Od 18. do 25. listopadu probíhá Týden za dětství bez násilí, 19. listopad je pak světovým dnem prevence týrání a zneužívání dětí. A shodou okolností právě v tento den projednává poslanecká sněmovna ve druhém čtení návrh novely zákona občanského zákoníku, konkrétně zákona č. 89/2012 Sb., který by ustanovil fyzické tresty vůči dětem jako nepřijatelné. 

Vznik kampaně neměl typický průběh, kdy na začátku stojí klient, který osloví agenturu. „Někdy v létě jsem narazila v médiích na fakta o násilí na dětech a zvedlo mě to ze židle. Řekla jsem si, že musíme na to téma něco vymyslet,” popisuje pro MediaGuru.cz prvotní impuls Lucie Dubová, obchodní ředitelka agentury Saatchi&Saatchi. Psala hned kreativnímu řediteli Petru Rothovi, kterého nápad oslovil. „Také jsem rodič, na téma máme s Lucií shodný názor. Připravil jsem zadání našemu kreativnímu týmu a výsledkem byla vařečka jako sdílený symbol výprasku a pět až šest nápadů, jak téma zpracovat. Na podobě dětské hračky jsme se shodli velmi rychle,” doplňuje Petr Roth

Cílem bylo podle jeho slov nikoliv šokovat, ale pomocí kontroverzní hračky vyvolat společenskou diskuzi. „Naše tolerance k bití dětí je velká. Nemluvě o tom, že jsme jedna z posledních zemí Evropské unie, která nepřijatelnost fyzických trestů nemá ukotvenou v zákonech.”

„Hledala jsem na internety všechny možné informace využitelné v kampani a zjistila, že Centrum Locika se zabývá přesně touto problematikou. Oslovili jsme je, velmi brzy na to se s nimi sešli a ihned navázali spolupráci. Bylo nám jasné, že sami jako agentura se do toho pouštět nechceme, ale že potřebujeme relevantního partnera, který má expertizu a důležité kontakty,” dodává Lucie Dubová.

Chceme téma ve společnosti udržet

Kampaň je specifická také v tom, že situace mezi politiky se neustále mění. V červnu návrh zákona schválila vláda, teď se chystá druhé čtení, někteří členové konzervativní křídla KDU-ČSL jsou připraveni návrh nepodpořit. „Musíme neustále sledovat, co se děje a dokázat reagovat a aktualizovat podobu kampaně. Původní plán byl spustit ji už před druhým čtením. Nakonec ji spouštíme nyní mezi druhým a třetím čtením a nečekali jsme, že se tak brzo objeví protinávrh. Čekáme, jak to tento týden dopadne. Dá se říci, že jedeme v režimu reakční kampaně,” popisuje Lucie Dubová.

Kromě kampaňového videa poběží také on-line bannery, komunikace na sociálních sítích a rozsáhlá PR kampaň. Agentura má připravená videa s influencery a politiky, kteří novelu zákona podporují a společenskou debatu podpoří sdílením svých autentických zážitků z dětství. Veškeré spolupráce jsou neplacené. 

„Samozřejmě už máme nachystané i další fáze kampaně. Co dělat v mezičase, abychom to téma ve společnosti udrželi, a jak pokračovat, když novela vejde v platnost. Cílem je ve spolupráci s Centrem Locika návazná a dlouhodobá edukativní kampaň,” dodává Petr Roth. Po fázi upozornění na problém bude komunikace stavět na vzdělávání: jak vychovávat bez fyzických a dalších ponižujících forem trestání, jak reagovat v případě, že jsme svědkem takového jednání ze strany někoho jiného atd. Samostatnou skupinou je cílení na školy a vzdělávání pedagogů a pedagožek, aby věděli, kdy a jak vhodně zasáhnout v případě, že mají podezření nebo se jim dítě svěří s problémem, který se domácího násilí týká.

-pak-