Pražská čokoláda Steiner & Kovarik rozšiřuje svou prodejní síť. K sedmi prodejnám v Praze přidává další v obchodním centru Palladium. Se svými produkty se v dohledné době chystá i do USA, kde bude zatím prodávat jen online, v budoucnu plánuje však i kamenný obchod.
Čokoládové produkty společnosti jsou nyní k dostání přes partnery také v Německu, Japonsku nebo Ománu. „Zároveň jsme ale zavřeli obchody v Karlových Varech nebo v Dubaji. Zjistili jsme, že nejsme zatím schopni realizovat franšízingový typ obchodu na dálku. Roste nám ale počet lidí v prodejnách, a hlavně objednávky či spolupráce ze zahraničí,“ vysvětluje Petr Kovařík, spolumajitel Pražské čokolády Steiner & Kovarik.
Před koronavirovou pandemií měla rodinná firma konsolidovaný roční obrat kolem 65 milionů korun, v době covidu následoval několikaměsíční prudký pokles téměř na 3 % obratu. Důvodem bylo především vysoký – až 90% – podíl zahraniční turistů z celkové klientely. Letos Pražská čokoláda Steiner & Kovarik očekává obrat kolem 85 milionů korun. Ročně připraví 60 tun čokolády, která se ručně zpracovává ve výrobně v pražských Řepích.
„Snažíme se být výrobcem s nejširším portfoliem luxusních čokoládových produktů na českém trhu, proto v naší nabídce najdete čokoládové tabulky, dražé, ale i pralinky. Máme své příznivce hlavně u zákazníků, kteří si připlatí za kvalitu a chápou, že v potravinářství je 80 procent o ničem a zbytek má přidanou hodnotu nejenom nutriční, ale také udržitelnou,“ doplňuje Kovařík, podle kterého se zájem o luxusní čokolády v Česku zvyšuje. Zejména jde o funkční čokolády s antioxidanty, minerály, kolagenem nebo medicinálními houbami. Jejich prodej meziročně vyrostl o více než 12 %.
Součástí strategie společnosti je i nedávná akvizice 50hektarové plantáže v Bolívii. „V současnosti podnikáme jen v duchu bean-to-bar (od bobu k tabulce). Naše kakaové boby si dovážíme z ekologické farmy, sami si je také zpracováváme a čokoládu pak ručně vyrábíme. Část produkce si firma zvládne vyrábět kompletně sama a část pokrývá nákupem bean-to-bar čokolády od výrobce Valrhona. Věříme, že nové kakao, které nyní osazujeme na plantáži v Bolívii, bude patřit mezi jedno procento nejlepších na světě, a také že se díky těmto bobům dostaneme do skupiny nejlepších výrobců,“ přibližuje spolumajitelka Silvie Steinerová.
V prosinci tak česká firma vysadí na své plantáži zhruba 3,5 tisíce kakaových plodin původem z Amazonie. A již za rok a půl by z první sklizně měla vzniknout limitovaná edice. „Chceme být totálně nezávislí na trhu, kde se cena kakaa v posledních měsících až zpětinásobila. Může za to nekvalitní kakao z Afriky, které využívá 70 procent čokoládové produkce,“ popisuje Steinerová, které se dlouhodobě nelíbí pracovní podmínky na plantážích v Africe, kde pracuje až 1,5 milionů dětí. V Bolívii bude firma spolupracovat s tamními farmáři, bolivijskými indiány a komunitou.
Čokoládovna ve své marketingové komunikaci, kterou zajišťuje spolu s Agenturou-Online.cz, spoléhá zejména na sociální sítě i spolupráci s influencery. Jedním z nich je Bé Hà Nguyen, jež se podílela na přípravě speciální edice čokoládového „zlatého vajíčka“, ve kterém budou uvnitř šperky.
Novou prodejnu bude propagovat i samotné Palladium, kde se kromě Pražské čokolády Steiner & Kovarik nachází i obchod značky Lindt, Arko nebo Manner. Zařadí ji do svých vánočních tipů na dárků, propagovat ji bude nejen přes své interní kanály, sociální sítě, ale i v rámci PR aktivit.
-stk-