Proč je wrestling na Netflixu streamingovým milníkem

čtvrtek, 9. ledna 2025, 07:20 TV Lukáš Polák

Dohoda, kvůli které organizace WWE zavřela svou vlastní streamovací službu, má bez nadsázky revoluční rozměr. Stalo se ale tak u disciplíny, která je v Česku na chvostu zájmu.

Obsah WWE Network se přesunul prakticky kompletně na Netflix. Foto: Netflix

Obsah WWE Network se přesunul prakticky kompletně na Netflix. Foto: Netflix

Přesně rok po oficiálním oznámení začal Netflix vysílat letos v lednu wrestlingovou soutěž WWE, která byla v Česku v omezené míře doposud k vidění na Strike TV (dříve Comedy House) a roky předtím na Eurosportu. Rozsah a význam této dohody například pro místní trh se však ukázal až s nasazením samotného obsahu do katalogu amerického streamingového giganta. Důkazem je skutečnost, že WWE Network kvůli tomu ukončila provoz vlastní videotéky a zájemce o wrestling migruje právě na Netflix.

V čem je tato dohoda revoluční, když odhlédneme od toho, co je samotným obsahem? Netflix získal přístup k téměř kompletnímu obsahu WWE Network, konkrétně záznamům sahajícím až do 80. let v případě největšího wrestlingového eventu roku Wrestlemanie (40 dílů). Chybí WWE Originály, jako byly například Steve Austin's Broken Skull Sessions nebo Middle of the Night Show wrestlera Mize, po zadání klíčového řetězce WWE ale Netflix nabídne velké množství takových formátů.

Přenosy jsou opět v češtině

Ačkoliv se obecně do konce loňského roku mezi běžnou veřejností předpokládalo, že WWE bude umísťovat jednotlivé odvysílané formáty na Netflix pouze v originálním znění, tedy angličtině, což už samo o sobě sráželo jejich atraktivitu, k dispozici jsou nakonec v českém jazyce, tedy stejně jako tomu bylo na Strike TV nebo dříve Eurosportu. Nikoliv s titulky, ale opět s domácím komentářem. A ten znovu zajišťuje známy hlas v podobě Michala Petrgála, který k sobě přizval kolegu Tomáše Koprušťáka.

„Je to opravdu velká věc. Živě budeme komentovat RAW, NXT, Smack Down a do toho se počítají i placené akce a i Wrestlemanie. Vše, na co si vzpomenete, budeme komentovat,“ přiblížil ve streamu pro fanoušky Koprušťák. Lokalizace ze strany Netflixu ale podle zjištění MediaGuru.cz prozatím vázne. Co se týká záznamů, češtinu obsahoval z každotýdně se opakujících akcí ve středu odpoledne pouze Smack Down. Lokální předplatitelé měli k dispozici také angličtinu, polštinu a němčinu.

Laciná zábava pro Američany?

Organizaci WWE se musí nechat, že umí připravit vizuálně i emočně dokonalou show. Její „Netflix éru“ zahájilo nejprve podmanivé video promítané na obří krychli přímo uprostřed arény v Los Angeles, kde se přenos RAW konal, následně si vzal slovo provozní ředitel a bývalý profesionální wrestler Paul Levesque známý široké veřejnosti pod uměleckým jménem Triple H. Přímo do dění večera byli zapojeny i dvě dlouhodobě největší aktivní hvězdy – Dwayne Johnson (The Rock) a John Cena, později se pak objevil i hůře se pohybující Hulk Hogan působící spíše pitoreskním dojmem.

Jenže z pohledu českého diváka (obecně sdílím tento pohled také) je wrestling v podání WWE vnímán dosti negativně. Svým rozměrem je dohoda WWE a Netflixu bez diskuse revolucí v oblasti živě streamovaného obsahu, na druhou stranu se ale týká disciplíny, která je v Česku u diváků na okraji zájmu. Pokud by šlo o fotbal, hokej nebo tenis, debata by měla jiný rozměr.

Měsíc připrav

Michal Petrgál a Tomáš Koprušťák ve streamu s fanoušky prozradili, že dohodu na zajišťování českého komentáře pro Netflix mají přímo s organizací WWE a oficiálnímu spuštění předcházely přísné testy. „Od prosince jsme vše testovali zvukově a produkčně, jelikož i pro WWE je to obrovský projekt. Sami nikdy nic takového nedělali, a proto chtěli mít déle než měsíc všechny možné testy,“ uvedl Petrgál a ujistil: „S Tomášem budeme vždy sedět ve studiu a komentovat to živě.“

Sám Koprušťák potvrdil, že způsob, jakým Netflix pojmul wrestlingové přenosy, je revoluční. „Je to věc, která tu ještě nikdy nebyla. Na Netflixu se budete moci podívat, na co chcete,“ sdělil jeden z komentátorů přenosů wrestlingu na Netflixu. Ti budou mít kromě překladů přenosů na starosti například i vysvětlení toho, co se divákům snaží sdělit jednotlivá proma. Podle Michala Petrgála globální dohoda s americkým streamovacím gigantem může přinést tomuto sportu, kterou sám chápe primárně jako „show o emocích“, nové publikum, což nepochybně očekává přímo i WWE.