Sázka na akvizice byl pro ČT risk, který vyšel. Detektivky nezmizí

pondělí, 27. ledna 2025, 07:20 TV Martina Vojtěchovská

Česká televize pracuje na vývoji několika nových seriálů, zábavných i publicistických pořadů. Pokud se ale nepodaří navýšit televizní poplatek, pocítí diváci od poloviny roku 2026 významné změny, popisuje programový ředitel ČT Milan Fridrich.

Milan Fridrich, zdroj: Česká televize

Milan Fridrich, zdroj: Česká televize

S rozpočtem nižším o půl miliardy korun bude v letošním roce hospodařit Česká televize. Přestože ČT nemá podle svého programového ředitele Milana Fridricha na vysílání v plné letošní sezóně dostatek financí, divák ještě letos a v první půlce roku 2026 změny v dramatické tvorbě, zábavě nebo publicistice hned nezaznamená. Do vysílání jdou totiž projekty, které byly už financovány loni a předloni. V případě, že by se nepodařilo odhlasovat navýšení televizního poplatku, bylo by třeba nastavit zcela novou koncepci České televize. „Od poloviny roku 2026 by to bylo tvrdé a divák by poznal, že je zle. Samozřejmostí by bylo ještě větší vytěžení zahraniční akvizice," říká v rozhovoru Milan Fridrich. Odhaluje zároveň, jaké projekty ČT připravuje v dramatické, publicistické i zábavné tvorbě. 

Rok 2024 skončil pro ČT se souhrnným podílem překračujícím hranici 30 %. K výsledku pomohl loňský bohatý sportovní rok, když se znovu potvrdilo, že živé sportovní události podpořené účastí českých sportovců jsou diváckým tahákem. Co vám ale loňský rok ukázal v případě programování kanálů ČT1, ČT2 a ČT art? Projevila se na něm nutnost úspor, nebo to diváci ještě neměli možnost zaznamenat?

Projevila. Velmi. Z pohledu programové nabídky ČT1 v dramatické tvorbě byl rok 2024 oproti předešlým letům úspornější. Seriálové tvorby nebylo ve srovnání s minulými roky ani 40 %. Je to důsledek nižších výdajů do ČT1 z let 2022 a 2023. Podařilo se nám ale vysílací schéma vyztužit reprízami a nově také premiérovou zahraniční akvizicí. Velkým překvapením, a nejen pro lidi z České televize, byl úspěch Komisařky Florence – několika řad francouzské minisérie.

Důraz na akvizici poroste na ČT1 nadále – což asi všichni zaregistrovali od ledna 2025, kdy obsadila tři vysílací okna ve 20 hodin. Jde opět o Florence a potom seriál Vyšetřuje Imma Tataranni a Srdce. Čtvrtým oknem pak bude americký seriál o vzniku filmu Kmotr pod názvem Nabídka.

Navzdory chudšímu roku na premiéry vlastní seriálové tvorby a silnému sportu se podařilo udržet ČT1 nad 16% podílu na televizním trhu, což bereme jako úspěch. ČT2 a ČT Art držely podobný podíl jako v roce 2023.  

Nový rok 2025 přinesl do večerního vysílání ČT1 seriálové novinky Limity a Děcko, které odráží společenská témata současnosti. Už na tiskové konferenci jste avizovali, že z původní seriálové tvorby ČT letos vynecháváte detektivní žánr. Navážou na Limity a Děcko další seriály a pokud ano, lze je přiblížit?

Původní detektivky nejsou teď na jaře, ale jejich vývoj a výroba úplně nemizí. Na podzim novinky z tohoto žánru budou. Některé se začaly vyvíjet už v letech 2022. Plánování a výroba dramatické tvorby je mnohaletá práce. Pokračování bude mít brzy třeba seriál Oktopus nebo Místo zločinu – tentokrát ze Zlína.

Ve vývoji a výrobě jsou ale převážně seriály v jiných žánrech. Například minisérie Hec inspirovaná skutečným, mediálně sledovaným případem žhářství Kostela Božího těla, sakrální stavby na okraji vesnice Guty. Ten byl zničen při úmyslně založeném požáru 1. srpna 2017. Ve výrobě je seriál Ratolesti, který volně navazuje na úspěšného Ochránce o problematice školních ombudsmanů. Na motivy knihy Pavla Kohouta se točí v německé koprodukci dvoudílný historický film Hvězdná hodina vrahů, o Anežce české pak rovněž dvoudílný film Já, Anežka a v neposlední řadě Gerta Schnirch podle oceňovaného románu K. Tučkové  Vyhnání Gerty Schnirch.

Česká televize je hlavním koproducentem minisérie o životě a vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Projekt zaujal v zahraničí a bude mít tedy i několik evropských vysílatelů.

Plánujeme také seriál o sociálních službách OSPOD, pak na motivy knihy Martiny Formanové točí Honza Hřebejk vztahovou minisérii Na tělo a Josef Mareš a Jan Malinda píší scénáře třídílné série Docent 3 od Jirky Stracha. Ten také stojí za dvěma televizními filmy – Máma a Lajf.  

Je pravda, že dobře uchopený a zpracovaný detektivní žánr může splňovat kvalitativní nároky televize veřejné služby. Zmínil jste některé z připravovaných seriálů včetně těch detektivních. Pracuje teď ČT na nějakém novém seriálu z žánru true crime, který by se v dohledné době dostal na obrazovky?

Nikdo nikdy nezpochybňoval detektivní žánr jako takový. Diskuse byla nad kvalitou a zaměřením některých děl. Je logické, že veřejná služba má dělat true crime typu Devadesátky nebo Případy 1. oddělení, neboť jsou finančně nákladné, mají společenský přesah a přesně zde má pak svoji roli Česká televize. Podobně je to s inovativními formáty jako byl Cirkus Bukowsky nebo Oktopus. Této ambice se nevzdáváme, ale není jediná.

Už teď mohu říct o dvou true crime minisériích. Ve vysílání se během roku objeví také čtyřdílný projekt od producenta Rudolfa Biermanna Válka policajtů na motivy skutečných událostí v 90. letech na Slovensku a dle skutečných postav mafiánská minisérie Miki a Černák. 

Je logické, že veřejná služba má dělat true crime typu Devadesátky nebo Případy 1. oddělení, neboť jsou finančně nákladné, mají společenský přesah a přesně zde má pak svoji roli Česká televize.

Jak jste už zmínil, za novinku posledního roku lze označit zařazování zahraničních seriálů do hlavního vysílacího času programu ČT1, které zaujaly pozici dříve reprízovaných českých seriálů. Co vás k jejich zařazení do prime-time na hlavní kanál vedlo?

Na jedné straně to byla touha zkusit něco nového, o čemž psal i generální ředitel Jan Souček ve svém projektu a na druhé straně potřeba přestat jen reprízovat úspěšné seriály a přinést něco silného a zajímavého ze zahraničí. Zařadit akvizici do hlavního vysílacího času ČT1 byl risk, ale český divák už možná potřeboval nový impuls. Najít takové seriály nebylo jednoduché, neboť ČT1 je rodinný, vícegenerační a ze sociálního hlediska tradiční a „český“ kanál. Ukázalo se ale, že lze najít tvorbu, která se opírá o archetypy spojující evropskou společnost. Český divák je přijal a čísla jsou slibná.

Půjde v případě těchto zahraničních seriálů o dlouhodobější strategii, nebo jde o dočasné řešení a v případě, že by se podařilo schválit navýšení koncesionářského poplatku by se ČT vrátila v těchto vysílacích časech k domácí produkci?

Jde určitě o dlouhodobější strategii. Máme nakoupené další seriály, se kterými počítáme pro příští sezóny. Třeba americký hit Yellowstone, novou osmidílnou adaptaci slavného románu Hrabě Monte Christo nebo velkou evropskou koprodukci o maďarském národním hrdinovi Hunyadim a jeho boji proti osmanské expanzi. Je toho ale mnohem víc.

Je ale logické, že pokud bude více peněz, chceme je investovat do vlastní produkce. Narovnat počet premiér dramatické tvorby na úroveň let 2016 – 2022. Přinést nové vzdělávací zábavné formáty, diskusní pořady a zvýšit výrobu dokumentární a umělecké tvorby. V plánu je rovněž obnova retro kanálu ČT3.

Ještě jsme nezmínili další z letošních novinek, seriál Dcera národa. Ten ČT koprodukovala, ale vznikl ve společnosti Canal+ Luxembourg. Zřejmě proto jsou vysílací práva pro reprízy a zpětné zhlédnutí omezená. Bude ČT v podobných spolupracích se subjekty, které možná jsou do určité míry pro ČT konkurenční, pokračovat a jsou nějaké podobné projekty rozpracované?

Spolupráce s jinými distribučními platformami je dnes už v Evropě norma a Česká televize se jí za vzájemně výhodných podmínek nebrání. Za méně peněz dostanete premiérovou tvorbu. Prioritou jsou ale mezinárodní koprodukce, kde pak je Česká televize na našem území jediný vysílatel. U Dcery národa byla ČT minoritním koproducentem a bylo to pro nás výhodné.

Jaká je teď vůbec aktuální politika ČT k prodeji vysílacích práv směrem ke konkurenčním službám? Například ke konci loňského roku jsme viděli, že se seriál Lovec, který se ve vysílání ČT uzavřel, téměř vzápětí objevil v nabídce platformy Voyo od TV Nova. 

Lovec byla koprodukce se slovenskou televizí Joj a předkupem pro Voyo. Byl tam externí producent, který tento půdorys takto domluvil. Jiné projekty jsou v plánu s HBO nebo Netflixem. Není to ale tak, že každý projekt bude vyráběn ve spolupráci s nějakou třetí stranou. Vlastní tvorba převažuje.

Klíčové pro nás je, aby Česká televize byla u majoritního financování první vysílatel a nebyla omezena její práva šířit nová díla na platformě iVysílání.

Klíčové pro nás je, aby Česká televize byla u majoritního financování první vysílatel a nebyla omezena její práva šířit nová díla na platformě iVysílání.

Na poli zábavy loni na sebe divácky upozornil pořad StarDance, který dosáhl vysoké sledovanosti. Kdy se objeví další řada a zajistí si ČT licenci k vysílání pořadu i na další roky?

StarDance je klenot, který Česká televize chrání jako oko v hlavě. Loňský ročník byl nejsledovanější, co se podílu na publiku týká, od roku 2007. Je to jediný zábavný formát, který si nejen udržuje, nýbrž rok od roku ještě navyšuje svoji oblibu. Letos se Česká televize zapojila do projektu StarDance tour, kdy v několika českých a moravských městech bude živá show pro diváky. To umožní, aby lidé viděli StarDance na vlastní oči, protože kapacita při televizním přenosu je malá. V každém městě, kde StarDance tour bude, ji tak uvidí tisíce lidí, v Praze v O2 aréně je vyprodáno všech více než 15 tisíc lístků. ČT bude StarDance tour mapovat i televizně a mimo jiné vznikne také velký silvestrovský pořad.

Co se týče televizního vysílání musíme počkat na budoucí financování, ale ČT má opci na další ročníky a udělá vše pro to, aby je uspořádala.

Zdá se, že u diváků se také ujal show Peče celá země. Objeví se nová řada ve vysílání ČT? Případně kdy?

Letos budeme natáčet další řadu, která se ve vysílání objeví v roce 2026. Jde o úspěšný a vysoce veřejnoprávní pořad, u kterého se rovněž zájem diváků s každou další řadou zvyšuje.

Páteční večerní zábavu na ČT1 tradičně obstarává Všechnopárty. Loni na podzim ale přišly premiérové díly s určitým zpožděním, jak to bude v jarním vysílání? 

To zpoždění způsobila nemoc Karla Šípa. Nasadili jsme proto nejprve reprízy. Jak můžete vidět, od ledna běží další premiéry. Jsme rádi, že Karla Šípa moderování pořadu stále baví a máme díky němu nejúspěšnější talk show v České republice.  

Česká televize má opci na další ročníky StarDance a udělá vše pro to, aby je uspořádala.

Z ČT2 jste loni na podzim přesunuli do nedělního prime-timu na ČT1 talk show Výborná show. V novém čase pokračuje i v letošním roce. Jde o dlouhodobější pozici nového pořadu v programovém schématu ČT1?

Víte, Lucie Výborná za mnou přišla, tuším na začátku roku 2023 s tím, že by ráda dělala v televizi talk show. Natočila dokonce vlastní pilot. Zaujalo mě to a když jsme hledali pořad pro oživení ČT2, tak jsme ji oslovili. Výborná show si na ČT2 vedla dobře. Když se potom uvolnil čas v neděli na ČT1 v primetime, napadlo nás zkusit ji tam přesunout. A nelitujeme. Výborná show oslovuje kolem 20 % diváků v danou chvíli u obrazovky  a není tak důvod něco měnit. Má i vysoké známky při hodnocení kvality pořadu, spokojenosti. 

Ještě k pořadu 168 hodin, který se ČT rozhodla už nevysílat. Od ledna se postupně představují nové publicistické pořady vysílané v pondělí večer jako měsíčníky. Ekvivalentní typ pořadu, jako byl 168 hodin, se v neděli večer v nejbližší době vysílat nebude?

V divizi Obsah se vyvíjí pořad, který by mísil politickou a společenskou satiru a další formy. Je obecný názor, že by ten pořad měl být originální a inovativní. Nechceme nic uspěchat, testují se vhodní autoři a forma. I v Británii, kde mají v tomto směru velkou tradici,  vývoj takového pořadu zabere pár let. Nejde totiž o klasickou publicistiku, nýbrž zábavný formát, který je mnohem náročnější.

V divizi Obsah se vyvíjí pořad, který by mísil politickou a společenskou satiru a další formy.

V loňském roce jste v tomto výročním rozhovoru uvedl, že ČT má plán, jak inovovat a oživit všechny kanály novými veřejnoprávními formáty od Jedničky po Déčko nebo Art. Daří se ten plán naplňovat, nebo je odvislý až od toho, zda zákonodárci schválí velkou mediální novelu a dojde tedy k navýšení TV poplatku?

Je to na zvýšení poplatku plně závislé. V tuto chvíli se oživující formáty vyvíjejí a budou se dělat piloty. Na vysílání v plné sezóně ale peníze v rozpočtu 2025 nejsou. Ten rozpočet je o 500 milionů nižší, než byl loni, takže se bude dočasně vyrábět jen to, co je pro program nutné. Pokud by se poplatek nezvýšil, dále by se škrtalo i v položkách, které pokládáme za nutnou programovou nabídku. Ve vývoji jsou nové dokumentární formáty, diskusní pořady, publicistika a už zmíněná satira. 

Pokud tato novela projde, co konkrétně se pro tvorbu programu změní a na jaké produkty tyto peníze ČT použije?

Jak už jsem zmiňoval, na posílení dramatické tvorby na úroveň minulých let, výše řečené formáty a samozřejmě do zpravodajství, na rozvoj Artu a Déčka a obnovy retro kanálu ČT3. Samozřejmostí jsou investice do iVysílání a digitálních služeb, které jsou už nyní nedílnou součástí distribučního mixu.

A obráceně: pokud novela neprojde, co to bude pro program ČT letos, v roce 2026 a dále znamenat?

V letošním roce a první půlce roku 2026 ty změny v dramatické tvorbě, zábavě nebo publicistice divák hned nezaznamená, protože s nimi i ten skromnější rozpočet 2025 počítá anebo byly už financovány loni a předloni. Tak tvrdý finanční zásah by si vyžádal úplně jinou koncepci České televize, to není o škrtání nějakých pořadů a do těchto spekulací se nechci pouštět. Co je ale jasné – od poloviny roku 2026 by to bylo tvrdé a divák by poznal, že je zle. Samozřejmostí by bylo ještě větší vytěžení zahraniční akvizice. 

Co je ale jasné – od poloviny roku 2026 by to bylo tvrdé a divák by poznal, že je zle. Samozřejmostí by bylo ještě větší vytěžení zahraniční akvizice.

Jak jsme uvedli na začátku rozhovoru, sportovní vysílání loni diváci vyhledávali. Vzhledem k rostoucím cenám vysílacích práv je ale pozice ČT coby vysílatele stále složitější. Jakou strategii v případě sportovního vysílání máte? Jaké jsou klíčové sportovní události, které si chce ČT uchovat, a je případně ve výhledu nějaký nový sportovní kontrakt?

Jak dobře víte, počet sportovních kanálů na českém televizním trhu roste a nabídka je masivní. Je stále těžší a nákladnější získávat práva na různé druhy sportů. Cena práv za posledních 10 let rostla brutálně. Česká televize má své společenské úkoly a jedním z nich je podpora sportu a sportování jako celku. Tak je psáno v zákoně i Kodexu.  Co mohu prozradit je, že i v následujících letech uvidí diváci MS v hokeji na ČT Sport, atletiku, lyžování, basketbal a rovněž velké fotbalové akce. Samozřejmostí je vysílání Olympiády.

Milan Fridrich, ředitel divize Program, ČT

Ředitelem divize Program České televize je od září 2023. Předtím zastával dvanáct let podobnou pozici, a to programový ředitel ČT. Do ČT nastoupil v roce 2005, kdy se stal šéfeditorem ČT24. Poté byl ředitelem zpravodajství České televize a od srpna 2010 se stal výkonným ředitelem nových médií. Před příchodem do ČT pracoval jako stálý zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu a později jako stálý zpravodaj Hospodářských novin v Bruselu.

ČT na jaře: Seriály Limity, Děcko, Dcera národa nebo nové komedie

středa 27. listopadu 2024

ČT1 nasadí seriály Vyšetřuje Imma Tataranni a Nabídka

čtvrtek 23. ledna 2025