MZd navrhuje zmírnění podmínek pro reklamu na léky

středa, 12. února 2025, 07:10 Aktuality, Reklama ČTK

Novela má podle Ministerstva zdravotnictví rozšířit možnosti reklamy cílit na další skupiny zdravotníků.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) navrhuje zmírnění podmínek pro regulaci reklamy na léky na předpis a zdravotnické prostředky na poukaz. Nově ji bude možné za určitých podmínek cílit i na pacienty nebo nelékařské zdravotnické pracovníky. Novelu zákonů o regulaci reklamy a rozhlasovém a televizním vysílání ve středu projedná vláda. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), do jehož gesce kontrola reklamy na léky spadá, loni uložil za 19 porušení zákona pokuty za zhruba pět milionů korun.

„Předně dochází k řadě zpřesnění, které mají postavit najisto, které aktivity jsou považovány za reklamu, a které ne," uvedl k návrhu na dotaz ČTK mluvčí MZd Ondřej Jakob. Reklama na léky na předpis cílená na veřejnost bude podle něj dál zakázaná, což vyplývá ze směrnice Evropského parlamentu.

Podle návrhu budou ale možné programy pro pacienty s cílem je informovat o jejich diagnóze nebo zacházení s lékem. Organizovat ho může poskytovatel zdravotnických služeb, odborná společnost nebo pacientská organizace. Informace musí pacientovi předávat lékař po předepsání léku. Povolená bude také reklama formou informace pro pacienty jako samostatná publikace nebo audiovizuální dílo.

Za reklamu se podle navrhované změny zákona nebude považovat také očkovací kampaň schválená MZd nebo pobídkový program zdravotní pojišťovny pořádaný za účelem hospodárného nakládání s prostředky veřejného zdravotního pojištění nebo podpory pojištěnců při péči o vlastní zdraví.

Novela má podle MZd rozšířit možnosti reklamy cílit na další skupiny zdravotníků. „Současné znění zákona neumožňuje reklamu mířící na všeobecné sestry a další nelékařské zdravotnické pracovníky, v jejichž odpovědnosti je zacházení s léčivými přípravky," dodal Jakob. Dál bude platit, že za poskytování či přijetí informace nesmí pacientovi ani zdravotníkovi plynout žádná odměna.

Nyní zákon zakazuje reklamu na zdravotnické prostředky, které mohou být předepsané jen na poukaz nebo žádanku nebo užívané jen zdravotníky, cílící na veřejnost. Nově je reklama za určitých podmínek, mezi které patří například upozornění na rizika, povolená. Může být poskytnutá zdravotníkem jako samostatná informační publikace nebo audiovizuální dílo.

Původně návrh připravený ministerstvem průmyslu a obchodu měnil jen podmínky reklamy na kojeneckou výživu. Nově by ji mimo reklamy v televizi a rozhlase měla kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Dosud to bylo v působnosti krajských živnostenských úřadů. Rozsáhlou změnu regulace reklamy na léky navrhlo MZd jako své připomínky k původnímu návrhu.

Na potřebu zmírnění podmínek reklamy na léky dlouhodobě upozorňovaly farmaceutické firmy. Ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) David Kolář v srpnu 2023 uvedl, že zákon z roku 1995 je zastaralý a nepočítá s neomezenou dostupností informací na internetu. Za reklamu je podle něj považována jakákoliv komunikace farmaceutické společnosti vůči pacientům a lékařům. Podle Koláře by se ale mělo rozlišovat, které sdělení je jednoznačnou reklamou a které má informační charakter.

Dodržování zákona kontroluje SÚKL. Loni udělil podle informací na webu dal pokutu 19 firmám, sankce byly v rozmezí 40.000 až 590.000 korun a v celkové výši přes pět milionů korun. Nejčastější postih v posledních letech se týká reklamy na injekční aplikaci vitaminu C, která je pouze na lékařský předpis, cílící na širokou veřejnost. Za poslední čtyři roky padlo kvůli nim 33 pokut pro různé poskytovatele, šlo tak téměř o čtvrtinu všech postihů.

-čtk-