Židovské muzeum v Praze v loňském roce oslavilo 30 let od svého navrácení židovské komunitě a chystá se v roce 2026 na připomenutí 120 let od založení. Zároveň plánuje novou vizuální identitu a také nový web.
„Židovské muzeum v Praze je unikátem nejen v evropském, ale celosvětovém kontextu. Jsme třetím nejstarším židovským muzeem na světě, které pečuje o jednu z největších sbírek judaik,“ popisuje Pavla Niklová, ředitelka Židovského muzea v Praze. „Naším cílem je sloužit široké veřejnosti jako centrum vzdělávání a kreativity, rozvíjet mezinárodní spolupráci a přispívat k toleranci a vzájemnému respektu mezi kulturami.“
Muzeum v loňském roce založilo oddělení komunikace a marketingu, v jehož čele od října stojí Martina Kemrová. Od té doby zvýšilo svou přítomnost na sociálních sítích a začíná se věnovat marketingu cestovního ruchu. „Máme to štěstí, že je naše muzeum ve světě velmi známé, ale i tak v této oblasti cítíme rezervy,“ přibližuje Niklová.
Muzeum tak chce navázat spolupráci s cestovními kancelářemi, hotely i online platformami, loni například začalo spolupracovat s Get Your Guide. Rovněž chce posílit své partnerství s Prague Tourismem. „Chceme rovněž zlepšit a zjednodušit i online prodej a v neposlední řadě se chceme na zahraniční klientelu zaměřit i na sociálních sítích,“ dodává Pavla Niklová.
Kromě toho muzeum letos chystá změnu vizuální identity spolu s Czechdesignem a spuštění nového webu, který by měl zvýšit dostupnost informací o nabídne i službách.
V letošním roce bude rovněž probíhat rekonstrukce Obřadní síně, zpřístupněna bude dosud uzavřená část Starého židovského hřbitova. „Jednou z hlavních novinek roku 2025 bude zahájení provozu veřejné zóny v srdci muzea v budovách U Staré školy. Otevírat budeme v prosinci 2025 výstavou O zázracích – Al hanisim,“ říká Michaela Sidenberg, hlavní kurátorka Židovského muzea v Praze. Zároveň bude zahájena i revitalizace Klausovy synagogy, jež by měla být znovu otevřena v roce 2028.
V oblasti programové nabídky se muzeum připojí k oslavám 80. výročí konce 2. světové války celoročním přednáškovým cyklem Nové poznatky a prameny k dějinám holocaustu ve spolupráci s Evropskou infrastrukturou pro výzkum holocaustu či koncerty připomínajícím tvorbu židovských skladatelů, kteří zahynuli během 2. světové války. Rovněž se chce zaměřit na nabídku prohlídkových tras pro rodiny s dětmi. Nabízí i možnost procházek Josefova s aplikacemi Město ve městě nebo iWalks.
V loňském roce expozice muzea navštívilo téměř 570 tisíc návštěvníků, z nichž asi 80 % tvořili návštěvníci zahraniční. Na prvních příčkách pomyslného návštěvnického žebříčku se umístili Italové, Španělé a Francouzi. Téměř čtvrtinu představovali studenti ve věku 15 až 26 let. Počet návštěvníků tak dosáhl 80 % předcovidové návštěvnosti. Podařilo se i navýšit online prodeje, meziročně o 5,52 % oproti roku 2023.
Součástí Židovského muzea v Praze jsou i kulturní programy, které jsou většinou pořádány zdarma. Jedná se o koncerty, divadelní představení, přednášky, workshopy, komentované vycházky či programy pro rodiny s dětmi. K nejúspěšnějším patřila oslava 30. výročí navrácení muzea židovské komunitě, živý podcast Přepište dějiny, senzorické koncerty určené publiku se speciálními potřebami v prostorách Maiselovy synagogy, koncerty tradiční židovské i klasické hudby či série panelových diskusí Transatlantic Kafka v rámci projektu Kafka 100.
-stk-