Za války je nutné na eventech myslet i na protiletecký kryt
Pořádání eventů za válečných dob není nemožné, ale má to svá specifika, říká Nataliia Chyzhova z Plombir Event.

Zdroj: Plombir Event
Více než tři roky trvá válka na Ukrajině, ale i přesto tam probíhají koncerty, festivaly a akce pro klienty. „Předtím jsme pořádali eventy, dnes pořádáme eventy ve válečné době, což s sebou přináší těžší podmínky,“ řekla na konferenci Event Vision Nataliia Chyzhova z agentury Plombir Event.
Eventy dnes představují na Ukrajině způsob, jak se lidé mohou setkávat a alespoň trochu normálně žít. „První tři měsíce byl šok, ale potom jsme se snažili adaptovat na novou realitu, abychom mohli pracovat a bavit se,“ uvedla Chyzhova s tím, že právě na eventech se mnozí cítí bezpečněji, protože tráví čas pospolu.
Každý den se lidé na Ukrajině probouzejí do skutečnosti, kterou ovlivňují poplachy, útoky a lidské tragédie. „Na to všechno musíme při pořádání eventů dnes myslet,“ popsala Chyzhova.
Ve válečné době mají eventy svá specifika. Jedním z nich je povinnost mít zajištěn pro všechny návštěvníky protiletecký kryt. „Valná většina našich eventů proběhla bez poplachu, ale pak jsme měli jednu konferenci, kdy jsme jich měli 11,“ přiblížila Chyzhova.
Dále je nutné zajistit si záložní zdroj energie. Plombir Event má raději tři zdroje, protože se jednou stalo, že před akcí jí vypadly rovnou dva. Potřeba je také myslet na možný zákaz vycházení. „Musíme také neustále zvažovat emocionální rozpoložení našeho publika. Pokud se stane noc před akcí něco hrozného, musíme se tomu přizpůsobit. Lidé mohli někoho ztratit nebo prostě nemají dobrou náladu, což musíme zohlednit,“ upozornila Nataliia Chyzhova s tím, že pořadatelé musí být připraveni na to, že změnit se může všechno.
„Bohužel musíme rovněž počítat s tím, že neustále existuje i možnost jaderného útoku. Proto musíme zajistit, aby všichni návštěvníci mohli zůstat uvnitř budovy, zajistit všechna okna a dveře i zásobu jídla a vody na dobu tří dnů,“ dodala Chyzhova.

Součástí letního festivalu U code byly i válečné aktivity jako edukace o nášlapných minách, kurz první pomoci nebo pletení zimních sítí, zdroj: Plomb Event.
Jedním z příkladů eventů, které agentura Plombir Event v nedávné době připravila, je festival U code, který v sobě spojuje ochutnávky jídla, pití i tvoření. Vedle etnografických workshopů se však jeho návštěvníky učili i o pozemních minách, první pomoci při krvácení nebo pletli zimní sítě pro vojáky v první linii. „Jednalo se o jednoduchou letní akci, do které jsme však zakomponovali válečné aktivity,“ doplnila Chyzhova.
-stk-