
Ilustrační foto, zdroj: ČT
Právník Benoit Le Bret se zkušenostmi z Evropské komise a s více než třicetiletou praxí v oblasti evropského práva zaslal Kanceláři prezidenta republiky otevřený dopis. Upozorňuje v něm na možnou neslučitelnost velké mediální novely s právem Evropské unie. Le Bret uvádí, že zastupuje klienta působícího v českém mediálním sektoru. Jeho jméno neuvedl, lze ale předpokládat, že jde o některého z komerčních vysílatelů.
Dopis varuje, že novela zákonů o České televizi a Českém rozhlase nebyla včas oznámena Evropské komisi, jak vyžaduje směrnice EU 2015/1535. Podle právníka může mít tento krok závažné důsledky. Zákon, který nebyl oznámen, může být považován za nevymahatelný a české soudy ho mohou ignorovat.
Kromě procesního pochybení dopis upozorňuje i na problematické aspekty týkající se veřejné podpory. Reforma totiž mění způsob financování veřejnoprávních médií – nově mají platit i vlastníci chytrých zařízení a firmy podle počtu zaměstnanců. Tyto změny mohou podle právní analýzy narušit princip proporcionality a objektivity, které jsou klíčové pro posouzení, zda podpora veřejnoprávních médií není v rozporu s pravidly vnitřního trhu.
Velká mediální novela prošla Poslaneckou sněmovnou i Senátem a k jejímu uzavření je třeba už jen podpis prezidenta. Otázku možného porušení s předpisy EU zmiňoval opoziční poslanec Patrik Nacher (ANO) a nevylučoval ji ani europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle vládního poslance Jana Laciny (STAN) je návrh novely v pořádku. „Ministerstvo kultury konzultovalo v průběhu přípravy toho zákona všechny parametry," sdělil CNN Prima News.
Prezident Petr Pavel ve středu uvedl, že se vyjádří k novele o televizních a rozhlasových poplatcích v nejbližších dnech. Návrh podle něj obsahuje řadu problémových bodů. Zásadní je, aby zvolený model zaručil maximální nezávislost veřejnoprávních médií. Pavel to řekl novinářům při návštěvě Královéhradeckého kraje. „Podpis nebo nepodpis bude oznámen v nejbližších dnech. Věřím tomu, že to není konečná, protože návrh tak, jak byl předložen, v sobě nese řadu problémových bodů, a věřím, že se k němu budeme dříve či později muset vracet," řekl Pavel.
Debata o koncesionářských poplatcích se podle něj vede černobíle. „Nebavíme se moc o variantách, alternativách a jejich výhodách či nevýhodách, ale spíše jen emotivně zdůrazňujeme negativní nebo pozitivní postoj ke zvýšení poplatků," řekl prezident.
Na dotaz ČTK, jestli vidí cestu v tom, aby poplatky televizím a rádiím platil stát z rozpočtu, jako je to v některých státech včetně Slovenska, odpověděl, že důležité je, aby jakýkoli zvolený model v maximální možné míře zaručil nezávislost veřejnoprávních médií. „Protože každý demokratický stát nezávislá veřejnoprávní média potřebuje. Měli bychom vést věcnou debatu nezatíženou pseudoargumenty, ale spíše se bavit o variantách, výhodách a nevýhodách," řekl Pavel.
Celé znění dopisu přikládáme níže.
-mav-, -čtk-