Tržby hudebního průmyslu ze streamingu rostly téměř o třetinu
Streaming dnes tvoří hlavní zdroj příjmů v hudebním průmyslu, na českém trhu loni držel 64,5% podíl.

Ilustrační foto, zdroj: Freepik (vytvořeno AI)
Příjmy hudebního průmyslu loni meziročně vzrostly o 20 % na celkových 2,241 mld. korun. Hlavním zdrojem je přitom v současnosti streaming, který má 64,5% podíl. Celkem si připsal 1,446 mld. korun, tedy o 29 % více než v roce 2023. Podle kvalifikovaného odhadu České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI) představuje počet platících uživatelů streamingových služeb 2,3 milionů lidí.
Druhým největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu byla minulý rok provozovací práva (23,5 %, 526 mil. korun). Na třetím místě se umístily fyzické prodeje (10,3 %, 23 mil. korun). Download tvořil jen 1 % celkových tržeb (22 milionů korun) a synchro 0,7 % (16 mil. korun).

Zdroj: ČNS IFPI
U streamingu hraje důležitou roli i umělá inteligence, která například doporučuje posluchačům další hudbu k poslechu. Její podíl na celkových příjmech ze streamingu rok od roku roste. „Umělá inteligence a hudba mají synergickou budoucnost, kde licencování spolu se závazky k transparentnosti odemykají pro náš sektor mimořádné příležitosti. Bude však zásadní nastavit jasné právní mantinely tak, aby umělci a jejich kreativita nebyli umělou inteligencí zneužíváni,“ podotýká za ČNS IFPI Petra Žižkovská.

Zdroj: ČNS IFPI
Mezi používané streamingové služby v České republice patří Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal a YouTube Music. Nejúspěšnějším albům loňského roku kralovali domácí interpreti – v čele žebříčku stojí Deska opic rappera Viktora Sheena, následuje album Roadtrip, které je dílem Viktora Sheena a Calina. Na třetím místě se umístil Vladimír Mišík s albem Vteřiny, měsíce a roky, které bylo letos oceněno i Cenou Anděl Coca-Cola.

Zdroj: ČNS IFPI
-stk-