Na Vánoce by mohli lidé online utratit o 5 % více než loni

úterý, 22. října 2024, 10:20 Aktuality, Retail MediaGuru

Vánoce by letos měly být bohatší, tržby v maloobchodu rostou a pomáhá i růst reálných mezd. 

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

České domácnosti by v domácích online obchodech za letošní vánoční dárky měly utratit o 5 procent více než loni. Tržby v maloobchodu postupně rostou, pomáhá rovněž obnovení růstu reálných mezd. Kromě Vánoc se už e-shopy připravují i na akce v rámci Black Friday, během kterých nakupuje stále více lidí.

„Už v prvním pololetí vidíme nárůst tržeb v maloobchodu, v posledních měsících začaly růst i reálné mzdy. E-shopy očekávají, že letošní vánoční sezóna bude silná, očekávají větší poptávku a jsou na ni už nyní připraveny,“ říká Tomáš Čupr, ředitel společnosti PPC Profits.

Rychlejšímu růstu podle něj nicméně brání přetrvávající obavy ze stavu české ekonomiky i finanční situace domácností, část spotřebitelů zůstává opatrná. Stále více lidí navíc nakupuje na zahraničních e-shopech, kam už míří zhruba polovina útraty českých kupujících.

„České e-shopy na tuto rostoucí konkurenci zareagovaly včas. Expandují do všech segmentů maloobchodu, což spotřebitelům často umožňuje nakupovat zboží na jednom místě. Online tržiště nejsou jen symbolem pro velké mezinárodní kolosy, touto cestou se vydávají i středně velké české e-shopy,“ popisuje Tomáš Čupr a dodává: „Nejčastějším kritériem při nákupu jsou tradičně ceny, lidé ovšem dávají velký důraz také na recenze předchozích zákazníků. Dostupnost a rychlost dopravy je velmi důležitá zejména u zákazníků, kteří nakupují dárky na poslední chvíli.“

Kromě Vánoc se už k tradičním vrcholům online prodeje přidaly i slevové akce v rámci Black Friday. „Mnoho lidí na Black Friday odkládá a plánuje nákupy vánočních dárků i jiných produktů. Sledují předem nabídky různých e-shopů, aktivně vyhledávají nejvýhodnější nabídky a slevy. Často využívají srovnávače cen a slevové servery. Někteří zákazníci také během Black Friday nakupují impulzivně a pořizují si zboží, které původně neplánovali, kvůli slevám a omezené době platnosti nabídek,“ vysvětluje Čupr.

Naopak právě kvůli akcím typu Black Friday postupně klesá význam povánočních slev, i když jejich význam stále úplně nezmizel. „Není to pouze kvůli nižším cenám, ale také kvůli zvýšené koupěschopnosti po Vánocích, mnoho lidí dostane jako vánoční dárek hotovost nebo poukazy na nákup,“ doplňuje Tomáš Čupr.

Kromě e-shopů jsou na sezónu připraveny i firmy, které kromě kamenných obchodů a prodejen prodávají své zboží i online. Podle Eurostatu své služby či produkty prodává online jen 25 % ze všech českých firem. České firmy v tomto směru patří v Evropě k průměru, průměr celé Evropské unie činí 23 %. „V čem ale české firmy vynikají je to, jak velký podíl tržeb se jim daří generovat v online prostředí, v tomto směru jsou obecně české firmy evropskou jedničkou,“ přibližuje Čupr.

České firmy tak v online prostředí generují 30 % svých tržeb, uvádí nejnovější studie Eurostatu. Spoléhají přitom nejčastěji na vlastní webové stránky nebo aplikace. „Roste ale i obliba internetových tržišť a agregátorů, právě jejich význam se bude otevírat i do budoucnosti a umožní větší vstup do online prostředí i malým firmám, které se zatím bojí složité logistiky a vysokých nákladů na rozvoj online prostředí. Za několik let už internetová tržiště budou tvořit většinu online tržeb,“ očekává Tomáš Čupr.

-stk-