Prodej v promocích začíná klesat, privátky stále rostou

čtvrtek, 14. listopadu 2024, 21:45 Retail, Výzkum MediaGuru

Díky nabídce v prémiových, ekologických a bio segmentech si mnoho spotřebitelů ani neuvědomuje, že volí při nákupu privátní značky.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Po čtyřech letech ekonomických turbulencí se situace začíná zlepšovat. Objevují se první známky stabilizace, které připravují půdu pro rychlejší růst v příštím roce. Pozitivní vyhlídky se propisují i spotřebitelského chování Čechů – v druhém čtvrtletí se podíl prodejů v promocích snížil, v třetím čtvrtletí se tento trend potvrdil. Naopak privátní značky. Vyplývá to z dat agentury NielsenIQ.

Oživení se odráží v nákupním chování napříč sektory rychloobrátkového zboží (FMCG) a elektroniky a zboží dlouhodobé spotřeby (T&D). V sektoru FMCG, po roce 2023 charakterizovaném poklesem objemů, poptávka pomalu roste, v prvním a druhém čtvrtletí se objem zvýšil o skromných 0,3 %. Ve třetím čtvrtletí došlo poté k výraznému zrychlení, kdy růst objemů prodaného zboží dosáhl 1,7 %.

S tím, jak inflace ustupuje, se mění také strategie, na které se spotřebitelé spoléhali při zvládání cenových tlaků. Podíl prodejů podpořených akcemi stále rostl v prvním čtvrtletí, ale od druhého čtvrtletí se tento trend začal obracet. Třetí čtvrtletí tento směr potvrdilo. I přesto existuje celá řada kategorií, ve kterých se stále v promoci prodá i okolo 80 % zboží. Patří mezi ně například trvanlivé mléko, alkoholické nápoje jako hořké bylinné likéry, rum, pivo nebo také instantní káva. Nakupující u takových produktů mohou snadno považovat akční ceny za běžné, protože za ty neakční tyto produkty téměř nenakupují.

Privátní značky naopak nadále získávají v meziročním porovnání tržní podíl, a to na letošních 27 %, čímž se Česká republika dostala nad celosvětový průměr, který činí 22 %. V Evropě je průměr 36 % – vyšší podíl mají privátky například ve Švýcarsku, Velké Británii, Španělsku nebo sousedním Německu. 

Privátní značky získávaly nejvíce během období nejvyšší inflace, a to i přesto, že jejich ceny rostly v průměru rychleji než ceny značkových produktů. V některých kategoriích je podíl privátních značek vyšší než průměr a stále roste, například u šlehačky (58 %), olejů na vaření (50 %), nebo luštěnin (49 %). Naopak v jiných je relativně nízký a klesá, třeba u ledových čajů (24 %), mléčných dezertů (23 %) nebo tělová kosmetika (16 %). 

Ve vnímání privátních značek navíc dochází k posunu, už přestávají být pouze levnou alternativou, lidé je čím dál častěji vidí jako rovnocenné se značkovými produkty. Díky nabídce v prémiových, ekologických a udržitelných, bio nebo specializovaných segmentech, jako jsou „free-from“ produkty, si mnoho spotřebitelů ani neuvědomuje, že volí privátní značky. 

-stk-