První měsíce nového roku představují pro e-shopy výzvu, oproti nákupní horečce sváteční sezóny totiž často tržby klesají o 30 až 50 %. Leden a únor se na ročním obratu české e-commerce podílí 10 až 15 %, jak odhadují analytici ze společnosti Upgates, která dodává e-shopová řešení. Se začátkem roku rostou tržby v kategorii fitness a zdravý životní styl, domácnost či elektronika. Naopak nejhorší tržby zpravidla zaznamenají prodejci luxusních výrobků, hraček nebo sezónního zboží.
„Lidé sice po Vánocích obvykle šetří, ale výprodeje je stále přitahují, hlavně u zimního zboží. Po shánění dárků pro ostatní teď chtějí udělat radost sami sobě. Často utrácejí peníze, které jim v prosinci darovali blízcí,“ vysvětluje Michal Benatzky, marketingový manažer společnosti Upgates.
Daří se fitness, hračky a luxus naopak zpomaluje
Velice dobře si na začátku roku zpravidla vedou internetové obchody zaměřené na fitness a zdravý životní styl, domácnost a elektroniku. „Novoroční předsevzetí nahrávají obchodníkům s fitness vybavením nebo produkty pro zdravý životní styl. Spotřebitelé se také hojně pouštějí do domácích úprav, takže větší tržby zaznamenávají e-shopy s různými potřebami do domácnosti, pro úklid nebo obchody s nářadím či materiály pro kutily,“ přibližuje Benatzky. E-shopy s elektronikou mají v lednu velkou šanci uspět. Mnoho lidí čeká na povánoční slevy, aby nakoupili hardware a další IT vybavení.
Na velice pomalý start nového roku se musí naopak připravit prodejci luxusního zboží, jako jsou šperky, hodinky nebo drahá elektronika. S výraznějším poklesem tržeb pochopitelně musí počítat e-shopy s hračkami a dárkovými předměty. Nejinak je tomu u internetových obchodů se sezónními produkty, hlavně sportovním vybavením, které se nestihlo prodat hned na začátku zimy.
Zákazníci po svátcích nemají příliš chuť utrácet, a proto je stále populárnější nabídnout akci typu „Nakupte nyní a plaťte později“, která využívá možnost odložené platby. Zákazník totiž obdrží zboží hned a prodejce má peníze k dispozici stejně rychle jako při platbě kartou. „Výhodou pro zákazníka je, že zaplatí až výrazně později. Nejčastěji se platba provede za měsíc, tedy až si výrobek vyzkouší,“ říká Michal Benatzky.
Další možností, jak zákazníky povzbudit k nákupu, jsou soutěže a různé gamifikace. „Může jít o nejrůznější losování či kola štěstí. Gamifikační prvky je však potřeba zavádět s citem, aby e-shop nakonec nepůsobil nedůvěryhodně,“ radí Michal Benatzky.
Ve slabší sezóně se vyplatí zlepšovat e-shop
Počátek roku znamená pro internetové obchody slabší konkurenční boj, který se odráží v nižších cenách výkonnostní reklamy. To obvykle může znamenat až 20% úsporu oproti prosinci. „Nižší náklady na reklamu v lednu zvyšují efektivitu kampaní, především u zimních výprodejů. Ve velké míře e-shopy nabízí akce jako 2+1 zdarma, doporučují doplňkové nebo dražší výrobky či dárky k objednávce, aby sklady vyčistily od sezónních zásob či starších modelů,“ upřesňuje Michal Benatzky.
Začínající e-shopy by neměly usnout na vavřínech, i když se v Česku online podnikání velice daří. „Devět z deseti e-shopů přežije svůj první rok. Ti, kteří mají za sebou úspěšnou první sezónu, by teď měli myslet na to, že přichází slabší měsíce. Mají tedy ideální příležitost svůj e-shop vylepšovat a investovat do zvýšení jeho výkonnosti. Úsilí, které nyní vynaloží, se zúročí během dalšího vrcholu nákupní sezóny,“ doporučuje závěrem Benatzky.
-stk-