České domácnosti v domácích online obchodech v povánočních výprodejových akcích utratí o 10–15 % více než loni. Kupní síla i poptávka domácností totiž rostou, obchodníci letos rovněž více investují do propagace slevových akcí.
„K nárůstu přispívá kombinace vyšších reálných příjmů domácností a určité opatrnosti části domácností v předvánočním období. Lidé se naučili více vyčkávat na výraznější slevy po Vánocích,“ vysvětluje Tomáš Čupr, ředitel společnosti PPC Profits.
Trend zájmu o povánoční výprodeje se podle něj příliš nemění, nicméně oproti minulým letům se objevují drobné rozdíly. „Češi už v posledních letech přistupují k nákupům strategičtěji – Black Friday a předvánoční slevy si našly své pevné místo v nákupních kalendářích a zájem o ně je obrovský. Přesto povánoční výprodeje zůstávají velmi důležitou součástí sezóny, kdy lidé cílí na zboží, které pod stromečkem chybělo nebo bylo příliš drahé před svátky,“ dodává Čupr.
Dlouhodobě zájem o slevové akce v průběhu roku roste, na konkrétní slevové akce se zájemci loni proklikli o 14 % více než o rok dříve. Největší zájem je o slevy v oblasti elektroniky (+22 %), módy a sportovního vybavení. Právě toto zboží přitom nejvíce táhne i v době povánočních výprodejů, přidávají se i různé produkty pro domácnost.
Kromě rychlého růstu nákupů v českých e-shopech stále více lidí navíc nakupuje na zahraničních e-shopech, kam už míří zhruba polovina útraty českých kupujících. „České e-shopy na tuto rostoucí konkurenci zareagovaly včas. Expandují do všech segmentů maloobchodu, což spotřebitelům často umožňuje nakupovat zboží na jednom místě. A naopak, českým e-shopům se také oproti minulosti výrazně víc daří expandovat do zahraničí,“ popisuje Tomáš Čupr.
Tržby v maloobchodu začaly růst už loni v létě a na podzim jejich tempo růstu přesáhlo 5 procent. Po období poklesu rovněž loni začaly růst reálné mzdy, ve 3. čtvrtletí průměrná reálná mzda meziročně vzrostla o více než 5 procent a přesáhla 45 tisíc korun.
-stk-