
Zdroj: Freepik
Česká e-commerce už přes rok čelí dynamickému nástupu zahraničních online tržišť. Zatímco v jiných zemích online tržiště generují až polovinu obratu e-commerce, u nás si dál drží silnou pozici nezávislé e-shopy. Odborníci odhadují, že marketplaces si v Česku ukrojí přibližně třetinu trhu.
V Německu a Itálii marketplaces generují 44 % e-commerce obratu. V sousedním Polsku pak Allegro ovládá 40–50 % trhu. V Česku má k marketplace nejblíž Alza – původně dominantní e-shop, který se postupně proměnil v tržiště. Podíl marketplaces na celkovém obratu české e-commerce scény ale roste. Zatímco v roce 2020 činil jen 5 %, dnes už dosahuje 20 %, zaznělo na konferenci Gecomcon 2025.
„Většina českých prodejců se soustředí na budování vlastního e-shopu, a tak se zde online tržiště až do nedávna příliš neetablovaly. V jiných zemích Evropy šel rozvoj e-commerce ruku v ruce s růstem dominantního tržiště,“ vysvětluje Michal Benatzky, marketingový manažer společnosti Upgates.
I tak mohou být online tržiště pro tuzemské příležitost, a to hlavně při expanzi do zahraničí. Díky marketplaces mohou obchodníci snadno a levně zjistit, o co je v zahraničí zájem. Díky tržištím zjistí, které produkty a trhy mají šanci na úspěch.
Nicméně čeští obchodníci přistupují k tržištím obezřetně. Podle společnosti Upgates přibližně každý druhý majitel e-shopu vnímá určitou hrozbu svého podnikání, hlavně kvůli cenovému tlaku. Zatím z něj těží hlavně zákazníci, kteří zde hledají širší nabídku zboží a právě nízké ceny. Ty jsou často pod hranicí rentability lokálních e-shopů, protože zahraniční prodejci využívají úspor z rozsahu. Druhá polovina českých prodejců se tržišť nebojí, protože jednoduše cílí na jinou skupinu zákazníků.
Dvě třetiny e-shopařů jsou zásadové a marketplace se vyhýbají, jen třetina na nich občas objednává. Vstřícnější jsou obchodníci vůči Alze, přestože ji také považují za tržiště.
-stk-